Příběh Patrika

9. prosinec 2019
Prevence rizikového chování
Autor/ka článku: www.podaneruce.cz
Příběh Patrika

Byl jsem závislý na automatech.“ Příběh Patrika, mladého muže, který našel cestu ven. Dvaadvacetiletý Patrik ještě před nedávnem čelil závislosti na hraní. Výherní automaty ho připravily o všechny finanční prostředky, potýkal se s narůstajícími dluhy a neviděl žádnou perspektivu. Naštěstí zkusil kontaktovat zlínské Centrum komplexní péče Společnosti Podané ruce a vše se postupně obrátilo.

Začalo to jako sranda. Pracoval jsem jako pokladní asi pátý měsíc, když mi místo obvyklých 10 000 přišla výplata 15 790 Kč. Nějaký prémie v tom byly. Tak sem si řekl, že zkusím automat. Že tam hodím tak stovku, vždyť o nic nejde. A co se nestalo! Za deset minut odcházím se sedmičkou. Tak jsem si řek‘, panečku asi mám slušnej vedlejšák.

Měsíc jsem vyhrával víc, než prohrával. Den před výplatou mi tehdy zbylo 8000 Kč, jindy tak maximálně dvě kila. Tak jsem zase šel na bedny. Nevím proč, těch 8 litrů sem tam na ex hodil. Po chvilce otáček za 50 Kč sem se dostal na 12 000 a nějaký drobný. A místo toho abych to vybral a vypadnul, tak sem si řekl, že to ještě rozmnožím. Za chvilku jsem se dostal zpátky na 8 000 Kč a místo toho, abych odešel s tím, že jsem si chvilku pěkně zahrál, jel jsem dál a přišel o všechno. Druhý den přišla výplata, ale už jen něco málo přes 12 000 Kč. Tak jsem tam šel s tím, že se dostanu zpátky na 20 000 Kč. Jak to dopadlo, je asi jasné. Během večera jsem prohrál výplatu.

A už to jelo, nejdřív půjčka od lichvářky na 13 000 Kč. Teď mám i dluh kontokorent na 15 000 Kč. Ten také skončil více méně v bednách. Pak jsem to řešil kreditní kartou. Celý limit jsem „inteligentně“ vyčerpal tím, že jsem ho vybral z bankomatu a zase vše naházel do beden. Pak jsem si našel půjčku na 50 000 Kč a později si půjčil od lichvářky dalších 10 000 Kč. Mezitím jsem odešel pracovat ke konkurenci, kde mám 15 000 Kč bez prémií a v tom byl ten háček. Došly prachy, tak co teď? Jsem ve zkušebce a nikde mi nepůjčí. Do toho se blížila splátka kontokorentu, na kterou jsem neměl. Tak jsem se v noci chtěl uškrtit na šále. Nevyšlo to, protože to byla taková bolest, že jsem to vzdal.

Ve finále mě z nejhoršího vysekali máma s dědou. Společně do mě nalili přes 18 000. Teď čekám na pondělí, až mi skončí zkušebka, v úterý pak půjdu zažádat o úvěr na takovou částku, která ty moje předchozí dluhy pokryje. Na splátky budu dávat na místo 6 500 Kč jen 3 200 Kč, ale splácení se protáhne ze 4 na 7 let.

K tomu jsem se dopracoval i díky podpoře Centra komplexní péče. V Podaných rukách mi pomohli podívat se na svou situaci realisticky. Mají tam taky dluhové poradenství, a nakonec mi přes terapii pomáhají s tím, abych se k automatům už pokud možno nikdy nevrátil.

Máte podobnou zkušenost vy, nebo někdo z Vašeho okolí? Pokud ano, i vy máte možnost využít našich odborných služeb. Zabýváme se léčbou nelátkových závislostí – to jsou třeba právě automaty, sociální sítě, počítačové hry, pornografie nebo nakupování.

Nabízíme kvalifikovanou pomoc a zcela bezpečný a anonymní prostor, v němž můžeme společně s terapeuty a dalšími odbornými pracovníky v sociální oblasti zvládnout Váš problém. Jdeme cestou individuálních, párových, rodinných či skupinových terapií a dluhového poradenství. A co je také důležité, všechny naše služby jsou bezplatné!

Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji najdete na adrese tř. Tomáše Bati 202 ve Zlíně v Loukách. Budova se nachází hned u zastávky MHD – Louky-Křižovatka.

www.podaneruce.cz