Dva průzkumy se zaměřily na násilí mezi dětmi. Šikany podle něj na školách neubývá, na internetu se s útoky setkává více než polovina dospívajících

11. říjen 2022
Výchovné poradenství, speciální pedagogika a školní psychologie
Autor/ka článku: EDUin
Dva průzkumy se zaměřily na násilí mezi dětmi. Šikany podle něj na školách neubývá, na internetu se s útoky setkává více než polovina dospívajících

Čtyřicet procent žáků 2. stupně se podle výzkumu Mapa školy, za kterým stojí společnost Scio, často potkává se slovním násilím, 13 % s fyzickým. Ve škole se s tím nemají na koho obrátit. Podobné výsledky ukázalo i poslední šetření před covidovou uzávěrou (Seznam Zprávy).

„V tom školy pokulhávají. Mají sice metodiky prevence, ale neřeknou už dětem, že za nimi mohou s problémem přijít. Jsou osvícené a inovativní školy, … ale je jich zatím méně, než by bylo potřeba,“ okomentovala výsledky průzkumu Mapa škol předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Lenka Felcmanová (HN). S tím, že by ve třídě někdo někomu slovně ubližoval, se podle dat setkalo 81 procent žáků 2. stupně (Novinky).

Průzkum Mapa školy zjišťoval i to, jak děti baví škola. Za předmět, ve kterém učitelé podávají látku nudně a nezáživně, žáci nejčastěji označovali fyziku. Ta spolu s matematikou patří i k předmětům, kde se děti na nic raději neptají, aby na ně učitelé nebyli nepříjemní (Seznam Zprávy). Výzkum Masarykovy univerzity se zaměřil na kyberprostředí. Naše zjištění ukazují, že až devětapadesát procent českých dospívajících ve věku jedenáct a šestnáct let se setkalo s kybernenávistnými obsahy. Nejčastěji tomu bylo ve skupině patnácti a šestnáctiletých dospívajících,“ shrnuje Marie Bedrošová výsledky výzkumu (Deník). Nejčastěji se dospívající stávali terčem útoků na internetu kvůli své sexuální orientaci, rase, národnosti anebo náboženství (ČT24).

 

Zdroj: bEDUin, www.eduin.cz