Část Čechů nadměrně používá digitální technologie, vplývá to z nové Zprávy o závislostech. Riziko závislosti na sociálních sítích hrozí až polovině středoškoláků, problém jsou i počítačové hry. Se závislostí se pojí zanedbávání hygieny, ale i ztráta zájmu o jiné aktivity, deprese či sebevražedné myšlenky. Neexistuje přitom specializovaná péče.
„První krok jsme udělali, důkladně jsme popsali situaci. Nadužívání internetu a digitálních technologií se týká velké části populace. Problém ohrožuje děti i dospělé,“ uvedl národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil.
Odborníci si jsou jisti, že fenomén závislosti může být příčinou řady zdravotních poruch a může mít negativní dopady na jedince i jeho okolí. Konstatuje to nová Zpráva o digitálních závislostech v České republice na webu drogy-info.cz (.pdf).
Dle zprávy neexistuje jasná definice závislosti na technologiích. Má jít ale o nadměrné používání počítače či mobilního telefonu ke hraní her, surfování po internetu, trávení času na sociálních sítích a podobně.
Právě hry hraje v rizikové míře, která je stanovena nad 4 hodiny denně, až čtvrtina žáků základních škol, sociální sítě nadměrně používá až 30 procent žáků, u studentů středních škol dokonce polovina. Celkově do rizika závislosti na digitálních technologiích spadá v Česku dle výsledků 445 tisíc lidí, v tom přibližně 253 tisíc mužů a 192 tisíc žen.
Celý článek Čtvrtině mladých hrozí digitální závislost, říká zpráva najdete na webu EPALE.
Zdroj: EPALE, https://epale.ec.europa.eu/cs