Zlínský kraj uspěl v mistrovství ČR žáků ve zpracování textů

26. duben 2021
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jonáš Vala
Zlínský kraj uspěl v mistrovství ČR žáků ve zpracování textů

Ani distanční výuka a omezené možnosti setkávání nepřekazily žákům soutěžit v psaní na klávesnici všemi deseti. Na tradiční mistrovství žáků středních škol v grafických disciplínách letos navázalo Mistrovství České republiky žáků ve zpracování textů 2021 a soutěžící ze Zlínského kraje dosáhli vynikajících výsledků.

Vzhledem k náročným on-line podmínkám byly soutěžní disciplíny upraveny tak, aby bylo možné dodržet pravidla fair-play a současně byla zachována soutěžní atmosféra. Žáci a žákyně proto soutěžili ve třech disciplínách: desetiminutovém opisu textu z obrazovky, pětiminutovém opisu v angličtině a soutěžních minutových opisech z obrazovky. Mistrovství probíhalo dvoukolově. Nejdříve všichni absolvovali asynchronní krajská kola, v rámci kterých samostatně dle svých časových možností odepsali soutěžní disciplíny ve webovém soutěžním rozhraní. Nejlepší účastníci poté postoupili do celostátního kola, které se konalo v prostředí Microsoft Teams 7. dubna 2021 od 9:00, včetně zahájení, samotné soutěže a vyhlášení výsledků. Pro potřeby soutěže byli žáci rozděleni do menších skupin, kde pod vedením člena poroty absolvovali soutěžní disciplíny.

Zlínský kraj na soutěžích ve zpracování textů dlouhodobě dosahuje výborných výsledků a stejně tomu bylo v letošním roce. Kraj reprezentovali žáci z Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm, Obchodní akademie Valašské Meziříčí, Obchodní akademie Tomáše Bati a Vyšší odborné školy ekonomické Zlín a Obchodní akademie Kroměříž.

Do celostátního kola postoupilo celkem 77 žáků z České republiky, ze Zlínského kraje deset středoškoláků a dva žáci v kategorii základních škol.

V kategorii středoškoláků vyhrál všechny disciplíny Jonáš Vala, žák oktávy Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm. V desetiminutovém opisu zvládl napsat více než 600 úhozů za minutu. Školu úspěšně reprezentovala také Johana Valová a Michaela Venclová. Z OA Valašské Meziříčí byl nejlepší Petr Škrobák na 13. místě a z OA Zlín Lukáš Žák na 17. místě. V letošním roce byla účast umožněna také žákům základních škol a osmiletých gymnázií, zde kraj reprezentovala Eliška Vrzalová a Šimon Vrzala z rožnovského gymnázia.

Mistrovství bylo pořádáno spolkem INTERINFO ČR, které sdružuje profesionály a školy v oblasti zpracování textů. Spolupořadateli byla Internetová škola ZAV, Národní pedagogický institut a Asociace obchodních akademií. V soutěžní porotě zasedli také Ing. Pavla Mičková z OA Tomáše Bati a VOŠE Zlín a Mgr. Robert Sigmund z OA Valašské Meziříčí.

Po celou dobu soutěže panovala příjemná sportovní atmosféra a akce byla obohacením jak pro žáky, tak také pro doprovázející učitele a členy poroty. Děkujeme za to!

 

Soubory ke stažení