Zlín Fest Screen nabízí s novým rokem opět školním třídám nejlepší festivalové filmy

19. září 2022
Výuka online
Autor/ka článku: Kateřina Martykánová 
Zlín Fest Screen nabízí s novým rokem opět školním třídám nejlepší festivalové filmy

Pořadatel Zlín Film Festivalu, společnost Filmfest, znovu otvírá v novém školním roce online opět platformu s festivalovými filmy. Aktuálně zařazené snímky mají opět společné pojítko – jsou optimistické, radostné a jejich hrdinové jsou neohrožení. V nabídce budou do konce listopadu, kdy je vystřídají snímky z posledního ročníku Zlín Film Festivalu.

Projekt Zlín Fest Screen je určený výhradně školám a nabízí kolekci filmů, jejíž součástí jsou také speciální pracovní listy. Ty jsou určeny nejen učitelům, ale i žákům a slouží k hlubšímu seznámení se s filmem a k jeho využití ve výuce. Žáci tak mohou se svými učiteli ve třídách sledovat filmy, které jim přinesou nejen radost a zábavu, ale pomohou jim rozšiřovat povědomí o okolním světě. „Zlín Fest Screen přináší školám něco víc, než co nabízí běžné streamovací platformy. Jednak jde o pečlivou a kompaktní dramaturgii se znalostí cílové skupiny a pak také o nadstavbu právě v podobě pracovních a metodických materiálů,“ uvedla výkonná ředitelka Filmfestu Jarmila Záhorová.

Nová čtvrtletní kolekce nabízí tři výjimečné festivalové filmy, které v průběhu let získaly trofej nejcennější – Cenu dětské poroty. „Všechny se už jednou v nabídce ZLÍN FEST SCREENU objevily, a protože mezi žáky slavily velký úspěch, rozhodli jsme se je zopakovat a udělat radost i těm, kteří je dosud neměli možnost vidět,“ uvedla umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová a dodala, že se diváci mohou těšit na trojici snímků z Norska, Austrálie a Německa. Všechny mají něco společného: jsou optimistické, radostné a jejich hrdinové jsou neohrožení.

Filmy budou na platformě ZLÍN FEST SCREEN ke zhlédnutí do konce listopadu, kdy je vystřídá zbrusu nová kolekce filmů z 62. ročníku Zlín Film Festivalu. Filmy jsou uváděny v originálním znění s českými titulky a jsou určeny dětem od 10 let.

Distribuční online platforma fungující v systému VOD (video na vyžádání) funguje už od ledna 2022 a jsou do ní postupně zařazovány festivalové filmy z různých zemí světa. Žáci a studenti z různých koutů republiky tak mohou se svými učiteli ve třídách sledovat filmy, které jim přinesou nejen radost a zábavu, ale pomohou jim rozšiřovat povědomí o okolním světě, rozvíjet estetické, sociální i morální cítění.

Na projektu Zlín Fest Screen spolupracuje Filmfest s filmovou společností Free Cinema a s řadou zahraničních agentur.

Aktuální snímky pro září až listopad

LOS BANDO

Režie: Christian Lo, Norsko, 2018, 94 min.

Dva nejlepší kamarádi Axel a Grim sní o zápisu do historie hudby se svou kapelou Los Bando Immortale. Jednoho dne se nemožné stane skutečností a kapela obdrží pozvánku na norské mistrovství rockové hudby. Spolu s devítiletou violoncellistkou Thildou a závodníkem rallye Martinem se vydávají na bláznivou cestu napříč Norskem. Začíná dobrodružný závod s časem, policií i rodiči. Každým kilometrem se skupina našich kamarádů sbližuje a spolu míří k triumfálnímu finále.

Film získal Cenu dětské poroty za nejlepší celovečerní film pro děti na 58. Zlín Film Festivalu 2018.

ROCCA MĚNÍ SVĚT

Režie: Katja Benrath, Německo, 2019, 97 min.

Život neohrožené a zábavné Roccy (11) je všechno, jen ne obyčejný. Její otec na ni jako astronaut sice dohlíží z výšin vesmíru, dole na Zemi však bydlí sama jen se svou veverkou. Poprvé v životě navštěvuje normální školu, kde její bezstarostný a nekonformní přístup k životu doslova razí. A protože je u ní spravedlnost vždy na prvním místě, neváhá se postavit třídní šikaně. I proto se skamarádí s bezdomovcem Casparem a chce mu pomoci. A k tomu se ještě snaží získat srdce své babičky. S novými přáteli a odzbrojujícím optimismem je Rocca důkazem, že i dítě má moc změnit svět.

Film získal Zvláštní cenu hlavní poroty, Zvláštní cenu ekumenické poroty a Cenu dětské poroty za nejlepší celovečerní film pro děti na 59. Zlín Film Festivalu 2019.

ŽIVOT JAKO ABECEDA

Režie: John Sheedy, Austrálie, 2019, 96 min.

V rámci školního projektu se mladičká Candice Phee ocitá na dobrodružné misi a rozhodne se do své rozhádané a zarmoucené rodiny přinést klid a mír. Ve svém odhodlání činit ostatní šťastnější je často až komicky zarputilá. Z nového spolužáka Douglase Bensona, který je přesvědčen, že přišel z jiné dimenze, se stane její nečekaný spojenec a horlivý obdivovatel.

Film získal Cenu poroty za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii celovečerní film pro děti a Cenu dětské poroty za nejlepší celovečerní film pro děti na 60. Zlín Film Festivalu 2020.