Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Hejtman ocenil dárce kostní dřeně, nejmladšímu bylo 21 let

Čtyři muži, kteří byli vedeni v registru dárců kostní dřeně, dostali v minulém roce příležitost absolvovat odběr a zachránit konkrétní lidské životy. Hejtman Jiří Čunek jim za to poděkoval a ocenil je záslužnou medailí II. stupně a pamětním listem vyjadřujícím uznání za příkladnou solidaritu. 

„Lidé zapomínají na to, že sami jsou obohaceni tím, co udělali," řekl hejtman Jiří Čunek a poděkoval čtyřem mužům, kteří se dobrovolně stali dárci kostní dřeně: Pavel Horák ze Žlutav (44 let), Ondřej Šuráň ze Slavičína (28 let), Vít Fojtík z Uherského Hradiště (21 let) a Tomáš Kohout z Valašského Meziříčí (posledně jmenovaný se dnes musel omluvit). 

Dárce kostní dřeně doprovodila k hejtmanovi Jiřímu Čunkovi paní Zdena Wasserbauerová, vytrvalá organizátorka náborů nových dárců do registru kostní dřeně. 

„Máme radost z každé vydařené transplantace a z každého uzdraveného pacienta. Stále však obecně máme dárců málo a jsme vděčni za každého nového člověka, který vstoupí do registru. Kdokoliv o této možnosti uvažuje, nechť přijde na transfúzní stanice nemocnic ve Zlíně, ve Vsetíně, v Kroměříži či v Uherském Hradišti," řekla Zdena Wasserbauerová. Velmi vítá ochotu pořadatelů velkých sportovních či kulturně-společenských akcí podpořit dárcovství kostní (jako je to např. u Barum Czech Rally, při Dnech lidí dobré vůle na Velehradě, při hokejových utkáních apod.). 

Například tuto sobotu – 17. února 2018 – bude od 16:00 probíhat ve Vsetíně, ve spolupráci se Vsetínskou nemocnicí, nábor dárců, a to přímo na vsetínském zimním stadionu při hokejovém zápase s Frýdkem Místkem. „Podmínkou je věk od 18 do 35 let, dobrý zdravotní stav a žádné závažné onemocnění v minulosti, vyplnění dotazníku a odběr malého vzorku krve," upřesnila primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice Jana Pelková. 

Podmínky vstupu do registru:

  • věk od 18 do 40 let věku (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
  • ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí
  • hmotnost více než 50 kg
  • výborný zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti)
  • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
  • ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
  • ochota věnovat svůj čas a pohodlí 
  • veřejné zdravotní pojištění platné v ČR


Autor: Helena Mráčková
Vložil/a: Radka Dohnalová