Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vsetín se již popáté připojil ke kampani na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

Na 125 obyvatel města se sešlo v sobotu 9. května na náměstí Svobody ve Vsetíně na Férové snídani, kterou každoročně koordinuje sdružení NaZemi. Vsetínskou snídani připravilo již popáté sdružení Líska a pracovní skupina pro fair trade pod záštitou první místostarostky Vsetína Simony Hlaváčové, za podpory škol a dalších organizací. Piknik poblíž místního gymnázia se konal u příležitosti Světového dne pro fair trade. Spolu se Vsetínem se snídalo na dalších více než 130 místech po celé České republice.

 

Do akce se zapojila také vsetínská ZŠ Sychrov, která získala ve středu 6. května titul Fairtradová škola. Titul převzala od fairtradového farmáře ze Západní Afriky, který přijel do Česka v rámci mezinárodní kampaně Za férovou čokoládu! Základní škola Sychrov se tak připojila ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade. Je již třináctou školou v ČR s tímto titulem, čtvrtou ve Zlínském kraji a již druhou ve Vsetíně. Vsetínské prvenství má ZŠ Vsetín, Rokytnice.

 

Certifikát obdržel v Praze ředitel školy Michal Molek od pana Fortina Bley, pěstitele kakaa a tajemníka fairtradového kakaového družstva z Pobřeží slonoviny a Veroniky Bačové z Ekumenické akademie. Pro získání titulu musela škola splnit pět kritérií kampaně: oficiálně deklaruje podporu fair trade, na škole působí řídicí skupina, která koordinuje kampaň, studenti si zde mohou zakoupit fairtradové výrobky, v rámci výuky se věnují tématům globálního rozvojového vzdělávání včetně fair trade a škola pořádá osvětové akce pro veřejnost.

 

Líska kampaň Poctivě vyrobené, spravedlivě zaplacené organizuje již třetím rokem v celém Zlínském kraji. „Během května se lidé mohou zapojit do řady aktivit. Kromě snídaní jsou připraveny nejrůznější besedy nebo ochutnávky fairtradových výrobků,“ řekla Iva Koutná z Lísky. Pátá snídaně ve Vsetíně přilákala více než 125 lidí všech generací, od dětí až po seniory. Lidé ochutnali voňavé dezerty, skvělé domácí pomazánky či kváskový chleba. Podávala se také fairtradová káva či čaj. Většina z nich přišla na oblíbené setkání s přáteli a donesli si vlastní domácí dobroty a pochutiny vyrobené od místních pěstitelů. Nechyběl koutek a hry pro děti.

 

„Férové snídaně jsou příjemnou komunitní akcí, během které se setkávají aktivní jednotlivci i rodiny, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Loni se piknikovalo na 119 místech republiky a nečekali jsme, že letos počet překonáme," sdělil celorepublikový koordinátor Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

 

Zájem o fair trade v ČR roste. Za výrobky se známkou FAIRTRADE čeští zákazníci loni utratili celkem 203 milionů korun. Maloobchodní obrat s fairtradovými výrobky se tak oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je již několik let po sobě káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun.

V ČR v současnosti máme také již 12 Fairtradových škol včetně dvou fakult a devět Fairtradových měst – jako poslední se přidala minulý měsíc Kroměříž.

 

Fair trade dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají za svou kávu nebo kakao spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy.

Další informace o Férové snídani NaZemi naleznete na www.ferovasnidane.cz.

 

Více informací nejdete na http://www.liska-evvo.cz

https://www.facebook.com/poctivevyrobene

Autor: Mgr. Adéla Kousalová
Vložil/a: Mirka Kocůnová