Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Problémy s hazardním hraním

Jak pomoci člověku, který má problémy s hazardním hraním?

Tímto problémem se zabývá Společnost Podané ruce o.p.s. - Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji, na které se obrací jak příbuzní a blízcí těchto osob, tak odborná veřejnost – učitelé, sociální pracovníci...

Především je důležité uvědomit si skutečnost, že pomoci lze jen tomu, kdo si pomoci chce nechat – nejde pomáhat proti vůli a to zásadní rozhodnutí musí v sobě každý najít sám. Na okolí je zejména zviditelňování důsledků, které hraní či sázení přináší, motivace ke změně, podpora ve zdravých řešeních.

Odborná pomoc spočívá v nabídce služeb ambulantních a pobytových. Pobyt v Psychiatrické nemocnici (pro Zlínský kraj je nejbližší PN v Kroměříži – možno se obrátit např. na PhDr. Hrůzovou – hruzovad@plkm.cz, tel. na oddělení: 573 314 233),  trvá standardně 3 měsíce, je díky principu „vytržení“ z přirozeného prostředí intnezivnější než péče ambulantní, při které dotyčný zůstává ve svém přirozeném prostředí, což na něj klade i větší nároky ve smyslu odolávání impulsům k hraní, kterým je dobré se alespoň zpočátku cíleně vyhýbat. Při ambulantní léčbě v Centru komplexní péče ve Zlínském kraji Společnosti Podané ruce, která poskytuje své služby zdarma, dochází klient na konzultace, zpravidla jednou za týden na cca 50 minut. Pokud klient chce, může zůstat anonymní.

V Centru nechtějí řešit jen negativní důsledky rozvinuté hráčské závislosti, ale chtějí i přispět k prevenci – proto pořádají na školách program Hra na hraně, který se skládá ze 6 na sebe navazujících lekcí, či jednorázové besedy o jejich službách.

Poradit se k nim můžete přijít i ohledně jiných nelátkových závislostí (jako jsou počítače, internet, sociální sítě, nakupování, apod.).

Více informací o hazardním hraní můžete najít např. na webu Společnosti Podané ruce o.p.s www.gambling.podaneruce.cz či na dalších webech o této problematice (https://koncimshranim.cz/, https://www.hazardni-hrani.cz/). Na osobní konzultaci ve Zlíně, Uh. Hradišti či Kroměříži je možné se objednat telefonicky (777 293 960 – Zlín, 777 478 088 – UH, 778 417 681 – KM) či přes e-mail: krajcova@podaneruce.cz.Autor: Šárka Kostková
Vložil/a: Šárka Kostková