Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Co zajímá mladé lidi při preventivních přednáškách

V rámci rodinné a sexuální výchovy velmi ráda mluvím s mladými lidmi o jejich představách o životě, plánech, obavách, zájmech. Častokrát se dovídám věci, které mně nikdy nenapadly a jsou velmi zajímavé. 


Podívat se na svět očima dospívajících může být obohacující. Mladí muži hodně dlouho hledají opravdový vzor mužnosti a někdy ani nenacházejí . Dívky se zase často potýkají s nedostatkem důvěry ve vlastní hodnotu, která není jen v tom, jak vypadají.. Podle mladých jsou tři nejdůležitější věci v životě a to jsou zdraví, rodina a zábava.

A jaké otázky se jim „honí hlavou“?

Když jsem do někoho tajně zamilovaný, jak ji mám oslovit? Jak poznám, že je to „ten pravý“? Jak říct klukovi NE a moc mu neublížit? Jak upoutat pozornost kluka, který si mě nevšímá? Jak se mám zvládnout když žárlím? Jak zvládnout rozchod? Co je přesně láska na první pohled? Jaké jsou rozdíly v lásce u kluka a holky? Kdy mám jít na první gynekologickou prohlídku? V čem se liší sexuální život starších lidí od mladých? Kdy je možné začít se sexem po porodu? Jaké je maximální množství dětí? Jak se udobřit s někým, kdo na tebe háže vinu? Jak si mám zvýšit sebevědomí? Jak mám rodiče přesvědčit, aby mi věřili a pouštěli mně dýl ven?

Jaký je rozdíl mezi zamilova​ností a láskou?

Mluvit o lásce a zamilovanosti není úplně snadné, je to velmi široké téma. Zamilovanost je krásné vzplanutí, které je velmi silné. Zamilovanost chce být s druhým, protože mu je při tom nádherně. Je to krásné období, má „růžové brýle“. Hlavním rozdílem mezi láskou a zamilovaností je, že láska vydrží zkoušky a přetrvává. Láska se naprosto odevzdává a přijímá člověka takového jakým je i s jeho slabinami, omezením. Láska není jen cit, ale vědomé rozhodnutí toho, že chci dobro pro druhého. Láska se nerovná sexu. Láska dokáže odpouštět a smířit se s druhým, dává, je obětavá, trpělivá, nezávidí, je pečující, projevuje něhu. Někteří odborníci místo slova láska používají slovo přijetí. Pochopitelně k tomu, abychom dokázali milovat v co největší míře, je potřeba, abychom dokázali milovat sami sebe. To, co neumíme k sobě, neumíme ve zdravé míře ani k okolí. A co pro to můžu udělat? Pracovat na sebepřijetí a sebevýchově, rozvíjet své schopnosti, dobré vlastnosti, najít si dobrý žebříček hodnot. Na závěr nechci zapomenout zmínit se o třech rozměrech partnerské lásky a to duchovním (společné životní hodnoty, cíle), duševním (přátelský, smysl vidět krásu, přitažlivost k partnerovi) a tělesným (sex jako „třešnička na dortu“).

A co láska na prvn​í pohled?

Láska na první pohled je krásné probuzení zájmu o druhého, velké zajiskření. Mnozí z nás na ni vzpomínají celý život. Pochopitelně ale musí následovat proces poznávání, zkoušky vztahu, vzájemného sžívání a přizpůsobení se, přijetí druhého „se vším všudy“ a nejen mé představy o něm, abychom mohli mluvit o opravdové lásce.

Jak se máme v pa​rtnerství naučit dobře spolupracovat?

Vzájemné spolupráci se učíme již od malička. Vnímáme lidi v okolí a podvědomě si ukládáme jejich vzorce chování. Bohužel častokrát vidíme, že lidé místo zdravé spolupráce spolu soupeří... Podívejme se např. na kroky ke spolupráci podle J. Křivohlavého: uvědomění si své motivace, ochota něco pro to obětovat, udělat oboustranný čin a vytrvávat v něm, důvěřovat si, pracovat na svém záměru společně ve stejné míře a dělat vše důvěryhodně. Pokud znáte ve vašem okolí někoho, komu spolupráce jde, dívejte se na ně a snažte zjistit čím to je...

Jak máme správ​ně randit?

Chození chápeme v pravém slova smyslu jako přípravu na manželství. Je to čas poznávání jak charakteru, názorů, životních hodnot a přání partnera. Ne s každým, s kým budete chodit, se budete chtít oženit či vdát, proto berme chození jako období, které nemá být závazné. Každý sám si představte to, co pro vás závazná věc znamená. Pro někoho to bude např. sex nebo hypotéka na dům. Buďte tvořivý a plánujte nápadité schůzky.  Můžete spolu například jezdit na kole, bruslit, lyžovat, jít na výlet k vodě, na hrad, na hory, na kuželky, na kolečkové brusle. Můžete hrát společně s přáteli společenské hry, jezdit na tábory. Zkuste psát fanouškovské dopisy, skládat básně, postavte si domek na střeše. Můžete u některého doma upéct koláč nebo vařit, udělat příjemný večer třeba pro rodiče partnera. Můžete jít do divadla, na koncert, na sportovní akce, na zajímavou přednášku, do kina, na houpačky a kolotoče, jít navštívit své prarodiče nebo někoho nemocného. Každopádně využívejte tento pěkný čas k dobrým věcem. Zkuste zjistit jak se druhý chová v nepříjemné situaci, jestli umí být oporou, jaký má vztah ke svým rodičům, ke slabším a podobně.  A nezapomeňme brát v úvahu rozdílnosti dívek a chlapců v dospívání, jinak dochází k vzájemnému nepochopení projevů lásky.  

Co dobrým vztahů​ pomáhá a co škodí?

Dobré vztahy jsou jedna z nejzásadnějších věcí k tomu, abychom se cítili dobře, dávají pocit bezpečí, dělají nás odolnějšími, patří do zdravého způsobu života. Co jim pomáhá? Určitě dobrá vůle a opravdovost, spolupráce, důvěryhodnost, společné cíle a zájmy, v neposlední řadě společní přátelé a humor. Když si vzájemně pozorně nasloucháme a snažíme si rozumět, zbytečně se nezraňujeme, projevujeme si účast, tváříme se přátelsky.  Pomáhá, když se snažíme prokazovat službu, radost, oceňovat, chválit a povzbuzovat. Také schopnost vidět silné stránky a přednosti druhého, umět projevit kladné city, trávit spolu přiměřeně dlouhý čas. Důležité je, aby byl vztah vyvážený a abychom si byli podobní v potřebě komunikovat, životním stylu nebo hodnotách.  A co nepomáhá? Například neustálá osobní kritika, odmítavé výrazy nebo postoje k přáním a potřebám druhého, soupeření, lži, posměch. Také nevěnování pozornosti, neporozumění a podceňování a nevyváženost v tom, co jeden bere a dává. Také moc velká rozdílnost vztahům nepomáhá a jiná vzájemná očekávání.

 

 

Autor: Věra Hartigová
Vložil/a: Radka Evjáková