Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Zahradní slavnost – již tento víkend v Hostětíně

Nedělní odpoledne v přírodní zahradě Centra Veronica Hostětín bude patřit velkým i malým „zahradníkům", dospělým i rodinám s dětmi. Zahradní slavnost se zde bude konat již popáté. Velká oslava přírodního zahradničení je spojená s exkurzí, aktivitami pro děti, ochutnávkami a zahradním poradenstvím. 

„Na Zahradní slavnosti chceme návštěvníkům představit naši certifikovanou ukázkovou přírodní zahradu, přiblížit postupy šetrnější k přírodě, ale i motivovat k pěstování a zvyšování regionální produkce", říká o cílech akce Marie Křiváková, ředitelka Centra Veronica Hostětín a dodává: „Akce je pojatá jako oslava a setkávání lidí z regionu. Máme připraveny netradiční ochutnávky - nápoje a pomazánky z planých rostlin, děti se mohou těšit na poznávání domečků živočichů žijících na zahradě a na řadu přírodních herních interaktivních prvků, které v zahradě máme. Mohou si také sbít ptačí budku nebo vyrobit škvoří domeček".

Akce probíhá od 13 do 17 hodin.

Odborná exkurze přírodní zahradou se bude konat od 14 hodin. Při ní se návštěvníci seznámí s typickými prvky přírodních zahrad – bylinkovými záhony a spirálou, vyvýšenými záhony, sluneční pastí, prvky na podporu života v sadu (broukoviště, hadník, ježkovník aj.), ovocným sadem, kompostem. Dozví se o životě v zahradě, kde se nepoužívají žádné chemikálie – umělá hnojiva, pesticidy, herbicidy, ba ani rašelina (jejíž těžbou se ničí vzácné biotopy) a kde se pro boj se škůdci využívají jejich přirození nepřátelé – ptáci, hmyz, plazi, ježci, žáby, netopýři. Důležitou součástí akce je i poradenství, či domluva o certifikaci zahrady a získání plakety „Přírodní zahrada", kterou uděluje Ekologický institut Veronica.

V 16 hodin se mohou zájemci vydat na exkurzi po hostětínských ekologických projektech.

Zatímco rodiče se mohou vzdělávat a inspirovat při exkurzích nebo individuálně prostřednictvím panelů naučné stezky v zahradě, jejich děti si mohou užívat hmatových, sluchových a čichových vjemů v zážitkové zahradě, kde je řada dřevěných interaktivních prvků – xylofon, hmatový chodníček, přírodní tkalcovský stav, zvukový mlýnek, ptačí panel s modely ptáků, stavbičky z vrbového proutí a také vodní prvky a potůček.  Do něho se mohou dětem hodit i holínky.

„Přijeďte zažít příjemné odpoledne plné inspirace i zajímavých poznatků, prohlédnout si naše zahradní novinky, nakoupit výrobky s regionální značkou Tradice Bílých Karpat, hostětínské biomošty, dozvědět se něco nového nebo jen tak posedět pod stromy a potěšit se s přáteli. U nás si každý najde to „své", zve na akci Marie Křiváková.

Vstupné na akci je dobrovolné, na některé aktivity bude vybírán příspěvek na materiál. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude určen na budování nových prvků do zahrady.


Autor: Hana Machů
Vložil/a: Radka Evjáková