Zašlá krása řemesla

20. září 2021
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Soňa Patočková
Zašlá krása řemesla

Střední odborná škola a Gymnázium ve Starém Městě uspořádá dvoudenní akci Stavíme budoucnost aneb inspirujeme se přírodou.

I v čase zavřených škol a dnů v nejistotě, které ovládly naše životy v minulém roce, vzniklo něco krásného. Alespoň v to věří učitelé i žáci Střední odborné školy a Gymnázia a chystají se formou veřejné akce představit. Společně s Nadačním fondem Řemeslo pomáhá připravili na 1. a 2. října pro své nynější i budoucí studenty a samozřejmě i laickou veřejnost zprostředkování pohledu do budoucnosti, přičemž se nechali inspirovat minulostí.

„Nápad na realizaci akce Stavíme budoucnost aneb inspirujeme se přírodou vznikl během období pandemie, kdy byly školy zavřené a studenti se učili z domova. Studentům se nápad líbil a hned se začali aktivně zapojovat do příprav. Chtěli jsme nejen našim studentům stavařům, ale i dalším účastníkům ukázat, jak a z čeho se dnes staví dům, a to zábavnou formou. A aby se akce mohla zrealizovat, potřebovali jsme k tomu hlavní aktéry – ty nejlepší z nejlepších v ČR na výrobu a distribuci stavebních materiálů – a tak jsme je postupně začali oslovovat,“ zavzpomínala Soňa Patočková, zástupkyně ředitele Střední odbornou školu a Gymnázium Staré Město, na první krůčky, které přešly k samotné realizaci.

„Zástupcům výrobců a distributorů stavebních materiálů, stavební techniky a nářadí se projekt zalíbil, a tak vše dostalo jasnější kontury.  Přijedou nás seznámit s dnešními moderními technologiemi, materiály, stroji, přístroji a způsoby budování staveb a přivezou reálné ukázky prací s technologiemi 21. století. Pro děti i dospělé si sami připraví řadu drobných úkolů, a tak návštěvníky přímo zapojí do činnosti. Budou si moci spoustu věcí vyzkoušet a také si i něco vlastnoručně vyrobeného odnést domů,“ sdělila Patočková.

Akce si klade za cíl více přiblížit a možná i nadchnout žáky pro řemeslnou práci, která je v dnešní době čím dál více žádána. „Po oba dny areál naší školy ve Starém Městě poskytne zázemí a propojení našich nabízených stavebních oborů s praktickými ukázkami, které zajistí přední čeští výrobci stavebních materiálů. Naše škola právě obor stavebnictví vyučuje, a proto jsou zapojeni do celé organizace a realizace právě studenti tohoto oboru,“ prozradila Patočková

Do přípravy této dvoudenní akce se zapojili i studenti dalších oborů SOŠG Staré Město. „Naše škola nabízí možnost studia i jiným oborům. Studenti gymnázia vymysleli a graficky zpracovali plakát a záložky pro děti ze ZŠ; studenti oboru sportovní management připravují sportovní program a studenti oboru truhlář nám pomáhají navrhnout a připravit hmyzí domečky, které si budou moci návštěvníci akce sami postavit,“ doplnila Patočková.

Ke spolupráci přizvali dlouholetého partnera Nadační fond Řemeslo pomáhá. „Přeci jenom se věnujeme starším studentům a tato akce je věnována také rodinám s dětmi, a to vyžaduje hravější formu spolupráce, kterou nabídl náš partnerský nadační fond. Pro menší děti zajistí v pátek aktivity pro MŠ a ZŠ a v sobotu pak putování pro celou rodinu po celém areálu. Děti během akce budou skládat „Mistrovskou zkoušku“. Bude to jasným vzkazem, že stavařina je důležitá, a to zejména v oblasti řemeslných dovedností. Zpestření putování mezi stanovišti zajistí Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, které připravilo ukázku jak a z čeho se stavělo v minulosti,“ informovala Patočková a doplnila, že pokud děti úkoly z jednotlivých stanovišť splní, tak na ně čeká kromě drobných dárků i pamětní medaile Stavební mistr. Během programu bude připravena bohatá kreativní a sportovní zóna.

„Věříme, že pamětníci z řad prarodičů či rodičů si budou moci zavzpomínat na časy minulé a možná trochu obdivovat, co vše čeká na mladou generaci stavařů v budoucnosti,“ uzavřela Patočková.