Zapojme všechny – podcast o společném vzdělávání

1. únor 2021
Společné vzdělávání
Autor/ka článku: Národní pedagogický institut České republiky
Zapojme všechny – podcast o společném vzdělávání

Národní pedagogický institut ČR spouští nový podcast zaměřený na rovné příležitosti ve vzdělávání s názvem Zapojme všechny. V jednotlivých dílech se bude zabývat tím, jak nejen ve škole podpořit jedinečnost každého z nás.

Staví na silných příbězích lidí, kteří i navzdory handicapu našli v životě svoje místo a rozvinuli svoje nadání. V rozhovorech s odborníky pak jde po stopách častých problémů dnešních školáků nebo i školského systému jako takového a přibližuje jejich možná řešení.

Moderátorky Marta Kozdas a Adéla Pospíchalová si v jednotlivých dílech podcastu povídají s odborníky na vzdělávání a výchovu a také s rodiči a žáky či studenty.

„V celkem 21 plánovaných dílech uslyšíte rozhovory s téměř neslyšícím básníkem, nadanou studentkou, která své nadání objevila až na střední škole, nebo třeba s žáky, kteří prošli šikanou a rozhodli se ostatním s touto zkušeností pomáhat. Svůj příběh nám vyprávěly maminka dítěte s těžkým zdravotním postižením nebo dítěte s výjimečným nadáním.  Užitečné tipy a dlouholeté zkušenosti s prací s dětmi uslyšíte přímo od specialistů na poruchy učení a chování, psychologů či speciálních pedagogů. Dva díly jsou věnované asistentům pedagoga, popovídáme si také o time-managementu a strategiích celoživotního učení se nebo o životě a kariéře s poruchou autistického spektra“, popisuje tematické zaměření podcastu tutorka webové aplikace Zapojmevšechny.cz Kristina Březinová.

V 1. dílu si můžete poslechnout příběh Pavly, maminky dítěte s komplikovaným zdravotním postižením. Jak zvládá péči o syna a jeho vzdělávání? Co jí pomáhá a jak vypadá jejich rodinný život?

Ve 2. dílu si pak budeme povídat s Vladimírem Günterem, který má bohaté zkušenosti s podporou dětí i dospělých s odlišným mateřským jazykem. Kromě zkušeností z českých škol popisuje inspirativní praxi škol z anglického Leicesteru, které se z nejhorších v celé zemi vyšvihly na špičku a jsou dnes dávány za vzor.

Podcast vzniká v projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi a je součástí webové aplikace pro pedagogy a rodiče Zapojmevšechny.cz. Dostupný je také například prostřednictvím aplikací Spotify, Google Podcast nebo Apple Podcast.

Nové díly podcastu Zapojme všechny budou publikovány vždy jednou za 14 dní ve čtvrtek.

 

Zdroj: Národní pedagogický institut ČR, www.npi.cz