Vzdělávací projekt TATRA do škol zahájen v SPŠ Otrokovice

15. březen 2023
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Josef Družbík
Vzdělávací projekt TATRA do škol zahájen v SPŠ Otrokovice

V týdnu od 6. – 10. 3. 2023 se žáci druhého ročníku oboru Automechanik Střední průmyslové školy Otrokovice zúčastnili odborné stáže v Kopřivnické Tatře. Jednalo se o úvodní školení, na základě kterého dostali žáci možnost sestavit automobil TATRA, který zamíří do běžného provozu. Bude se jednat o vůz určený pro Krajskou správu a údržbu silnic Slovácka.

Odborná stáž se skládala z úvodního školení, kde byla představená všechna vozidla Kopřivnické automobilky od samého počátku až po současnost. Druhý den se žáci seznámili se současnou koncepcí podvozků, druhů a typů řízení pro nákladní vozidla současně s geometrií náprav u různých nástaveb nákladních aut.

Ve středu  byl studentům představen současný výrobní areál firmy s možností prohlídky každého ze sektorů výroby nákladních vozů. Prohlídka začala od výroby prvních součástek a do finální kompletaci celého vozidla.

Následující den byly studentům detailně vysvětleny jednotlivé části a komponenty, kterými jsou nákladní auta vybaveny. Obzvlášť pro naši skupinu byla nejdůležitější skladba vozu TATRA Phoenix, která by se následně měla sestavovat našimi studenty za asistence odborníků z kopřivnické Tatry a učitelů odborného výcviku.

Velké poděkování patří pánům Ladislavu Mičanovi a Petru Odložilíkovi, kteří předávali nejen své letité zkušenosti, ale i cenné rady, které nasbírali při sestavování vozidel nebo jejich opravování hned v několika zemích světa.

Největší překvapení z celého týdne na studenty čekalo v pátek! Ze školicího střediska se přesunuli na polygon, kde byli připraveni testovací jezdci Tatry. Studenti tak dostali unikátní možnost nejen pro své dotazy směrem k řidičům profesionálům, ale také usednout s nimi do vozů a ukázat si přímo v terénu, co všechno nákladní vozidla zvládnou.

Celou stáží nás provázela paní Jana Mohylová obchodní manažerka firmy TATRA TRUCKS a.s., která koordinovala výuku studentů a zároveň zajišťovala bezproblémový chod celého projektu. Jak sama prohlásila: “Tatra je živý mechanismus“ a naše skupina dostala možnost být alespoň na chvíli jeho součástí.