Vzdělávací programy Člověka v tísni zpřístupňují filmy, výukové lekce a další materiály

19. březen 2020
Žáci a studenti
Autor/ka článku: Tereza Günterová
Vzdělávací programy Člověka v tísni zpřístupňují filmy, výukové lekce a další materiály

Vzdělávací sekce Člověka v tísni se v reakci na preventivní uzavření škol rozhodly nabídnout učitelům zdarma své výukové a vzdělávací materiály. Zpřístupnily jim přes 270 audiovizuálních lekcí obsahujících filmy a další materiály, které mohou využívat učitelé i rodiče se svými dětmi. Pedagogům pak nabídly online vzdělávací materiály pro výuku globálního rozvojového vzdělávání či aktivního občanství nebo online knihovnu.

Vzdělávací program Varianty nabízí pedagogům volně dostupné online vzdělávací materiály pro výuku globálního rozvojového vzdělávání, aktivního občanství a dalších témat. V online knihovně najdou učitelé navíc řadu materiálů pro podporu společného vzdělávání, vzdělávání asistentů pedagoga a rozvoj demokratické kultury ve škole.

Jeden svět na školách (JSNS)

Obsah portálu JSNS.CZ je vhodný jak pro středoškolské studenty, tak pro první a druhý stupeň základních škol. Zájemci zde najdou především dokumentární, ale i hrané filmy, krátká videa, zvukové nahrávky či spoty doplněné o doprovodné materiály obsahující metodiku, informace k tématu, zpracované formou otázek a odpovědí, tipy na doplňkové aktivity a pracovní listy. Lektoři JSNS budou na portálu po dobu uzavření škol pravidelně publikovat tipy a doporučení, jak s materiály v současné mimořádné situaci pracovat.

V nabídce najdete i výběr oblíbených snímků, které byly promítány v uplynulých ročnících festivalu Jeden svět. Mimo jiné nizozemský snímek #FollowMe, rozkrývající pozadí fungování jedné z nejoblíbenějších sociálních sítí současnosti – Instagramu. Film před rokem získal cenu studentské poroty festivalu Jeden svět 2019.

V tematickém rozdělení lekcí na webové stránce JSNS.CZ/lekce spadá do kategorie mediální vzdělávání a je vhodný pro děti ve věku od 13 let. Kromě mediálního vzdělávání najdou zájemci na webu tematické okruhy věnující se moderním čs. dějinám, lidským právům, nedemokratickým režimům, rovnosti pohlaví, náboženství, rozvojové spolupráci, migraci, dětské práci, sociální problematice, šikaně, životnímu prostředí, globální změně klimatu ad. Nabídku lze filtrovat podle doporučeného věku dítěte.

Vzdělávací program Varianty

Online kurzy pro sebevzděláváni pedagogů i žáků poskytuje rovněž vzdělávací program Varianty. Nabízí jim volně dostupné online vzdělávací materiály pro výuku globálního rozvojového vzdělávání, aktivního občanství a dalších témat. V online knihovně učitelé najdou řadu materiálů pro podporu společného vzdělávání, vzdělávání asistentů pedagoga či rozvoj demokratické kultury ve škole. Katalog je opatřen fulltextovým vyhledáváním, stačí se pouze zaregistrovat!

V reakci na aktuální situaci budou uzavřeny prezenční kurzy do konce dubna a místo nich budou otevřeny webináře pro vzdělávání a podporu online. První z nich bude spuštěn do konce března, sledujte náš web!

Online kurzy a webináře:

  • Online kurz Klimatická změna: Pedagogům je k dispozici online kurz o probíhající klimatické změně. Kurz je určen učitelům 2. st. ZŠ a SŠ, ale mohou jej studovat všichni, kteří mají o téma zájem. Je rozdělen do 8 samostatných kapitol, ve kterých odborníci popisují projevy klimatické změny z různých úhlů pohledu – od přírodovědného přes společenskovědní až po pedagogicko-psychologický. Kurz nebo jeho jednotlivé části mohou pedagogové také využít přímo jako materiál ve výuce.
  • V březnu spustíme webinář pro kurz Klima v tísni a plně e-learningový kurz Asistent pedagoga pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Vzdělávací materiály pro práci s žáky:

  • Výukové lekce: Online nabízíme výukové lekce k jednotlivým tématům od globálního rozvojového vzdělávání přes migraci až po životní prostředí a práci s postoji u žáků.
  • Největší přání: Kniha Největší přání seznamuje děti pomocí příběhu plyšového koníka s širšími souvislostmi světa, ve kterém žijí. Kniha i metodika vedou děti k sebereflexi, kladení otázek, rozvíjení empatie a porozumění a pomáhají pedagogům zprostředkovat dětem složitá témata globálního vzdělávání velmi přívětivou formou. Kniha a metodika byly oceněny za inovace ve vzdělávání EDUína 2019.
  • Kam plaveš, pískací kačenko?: Publikace nabízí soubor aktivit, pomocí nichž můžeme žákům zprostředkovat téma plastů a plastového odpadu. Vzhledem k mnoha aspektům, jichž se plasty týkají, je toto téma ideální pro výchovu ke globálnímu občanství.
  • Farídova jízda rikšou: Na příběhu bangladéšského chlapce Farída a příhod, které se mu stanou během jediného dne, se děti učí chápat propojenost dnešního globálního světa. Kniha je poutavě seznámí s tématy jako je globální obchod, klimatické změny nebo migrace. Metodickou příručku, která nabízí aktivity a podklady pro mezipředmětovou výuku na 1. stupni základní školy, si stáhněte ZDE.
  • Bohouš a Dáša. Jak vyzrát na komiks?!: Příručka z řady Bohouš a Dáša mění svět se věnuje práci s komiksem ve výuce. Učitelé mohou lekce využít v různých předmětech. Letošní komiksovou soutěž vyhlásíme pravděpodobně již v následujících týdnech. Více informací brzy.

Kontakty:

Táňa Abrhámová, mediální koordinátorka vzdělávacího programu JSNS
tel.: 734 428 395, e-mail: tana.abrhamova@jsns.cz

Kateřina Lánská, mediální koordinátorka Vzdělávacího programu Varianty, Člověk v tísni
tel: +420 778 442 555, katerina.lanska@clovekvtisni.cz