Vzdělávací program společnosti REMA Systém “Odpad není k zahození” boduje u žáků i učitelů

9. říjen 2023
Environmentální výchova
Autor/ka článku: Markéta Kohoutková
Vzdělávací program společnosti REMA Systém “Odpad není k zahození” boduje u žáků i učitelů

Certifikovaný vzdělávací program Odpad není k zahození si stáhlo již přes 500 škol. Edukační projekt společnost REMA Systém motivuje k ochraně životního prostředí a odpovědné likvidaci vysloužilých elektrospotřebičů. Učitelé oceňují jeho kvalitní zpracování i snadnou aplikovatelnost do výuky. Školy zapojené do projektu Zelená škola mohou také aktuálně i nadále soutěžit ve sběru elektroodpadu o hodnotné ceny. Společnost REMA Systém totiž prodloužila letošní ročník soutěže Ekoedu až do konce října.

Certifikovaný vzdělávací program Odpad není k zahození představila společnost REMA Systém již v roce 2021. Ke konci roku 2022 se pak dočkal výrazného rozšíření a rozpracování. Na rozdíl od původního programu, který byl určen pouze organizacím zapojeným do projektu Zelená škola, se navíc nová verze zpřístupnila všem, včetně široké veřejnosti. Volně ke stažení je vzdělávací program k dispozici na webu rema.cloud. Do konce září letošního roku si jej stáhlo již 512 uživatelů.

„Děti, ale i dospělí se mohou hravou formou seznámit s tématem nakládání s odpadem, důraz je přitom kladen na problematiku ekologické likvidace starých elektrozařízení. Cílem je motivovat a vychovávat děti k šetrnému přístupu k přírodě. S tím pomohou nejen hravé pracovní listy, ale především interaktivní online prvky, které představují jednu z hlavních novinek nové verze programu,“ uvádí Petr Kubernát za společnost REMA Systém, která je jedním ze tří nejvýznamnějších kolektivních systémů sběru odpadních elektrozařízení v ČR.

Program Odpad není k zahození nabízí aktivity pro děti od mateřských škol až po poslední ročník základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Při přípravě spolupracovala společnost REMA Systém s organizací Botič ze střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr, která má s environmentální edukací veřejnosti bohaté zkušenosti. Dle dosavadní zpětné vazby si pedagogové vzdělávací program pochvalují. Dobře se jim s ním pracuje a potvrzují, že online aktivity vzbudily u žáků nadšený ohlas. „Máme opravdu velikou radost z velkého zájmu a kladných ohlasů. Těší nás, že se nám podařilo zpracovat vzdělávací program, který zaujal jak pedagogy, tak i jejich žáky. Doufáme, že se povědomí o ekologickém nakládání s odpadem rozšíří do všeobecného povědomí. Vítáme nové spolupráce, protože v kvalitní osvětě nejmladších generací vidíme velkou naději pro budoucnost,“ dodává Petr Kubernát.

Sběrová soutěž Ekoedu prodloužena až do konce října

REMA systém motivuje školy k odpovědnému přístupu k vysloužilým elektrospotřebičům i díky sběrovým akcím. Pro školy zapojené do projektu Zelená škola totiž organizuje tradiční každoroční soutěž ve starých elektrozařízení, letos pod novým názvem Ekoedu. Letošní ročník odstartoval 1. června a původně měl skončit 30. září, nově je však soutěž prodloužena až do 31. října 2023. Zájemci se tak mohou zapojit ještě i nyní.

I v letošním ročníku se opět soutěží ve dvou kategoriích, a to v kategorii mateřské školy a  v kategorii základní, střední a speciální školy. „Vyhodnocování soutěže bude probíhat osvědčenou formou, kdy se stanoví průměrná hmotnost celého sběru školy v přepočtu na jednoho žáka. Díky této metodě nebudou znevýhodněny ani malotřídky a zapojit se mohou opravdu všichni,“ uvádí Petr Kubernát s tím, že místo tří vítězů v každé kategorii bude tentokrát oceněno hned pět nejlepších školek a pět nejlepších škol. Na ty pak čekají výhry v podobě tabletů od partnera soutěže společnosti Vodafone Czech Republic, a. s. Kompletní pravidla soutěže jsou k dispozici na webu www.rema.cloud v sekci Zelená škola.

V minulém ročníku vysbíraly školy přes 40 tun odpadního elektra

V minulém ročníku soutěže, který probíhal od 1. září 2021 do 30. března 2022, odevzdali žáci zapojených škol téměř 41 tun vysloužilých elektrozařízení. V kategorii mateřských škol zvítězila Mateřská škola Dušníky, kde se vysbíralo téměř 900 kilogramů na žáka. V kategorii základních, středních a speciálních škol se na první příčce umístila Základní škola a Mateřská škola Skorošice se sběrem přes 277 kilogramů na žáka. Celkem se zapojeným mateřským školám podařilo odevzdat 22 589 kilogramů vysloužilých elektrozařízení. Základním, středním a speciálním školám poté 18 142 kilogramů. 

 

O společnosti REMA Systém

Hlavními aktivitami společnosti REMA Systém jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrických a elektronických zařízení, jde například o pračky, lednice, televizory, počítače, tiskárny, mobilní telefony a další přístroje. Ve spolupráci se společností REMA Battery navíc umožňuje i zpětný odběr odpadních baterií a akumulátorů.

Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými elektrospotřebiči. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud, informace k projektu Chytrá recyklace naleznete na www.chytrarecyklace.cz.