Výzvy ve výuce cizích jazyků ve školním roce 2020/21

17. srpen 2021
Český jazyk a cizí jazyky
Autor/ka článku: Národní pedagogický institut České republiky
Výzvy ve výuce cizích jazyků ve školním roce 2020/21

Na konci listopadu uspořádal NPI ve spolupráci s MŠMT, Zastoupením Evropské komise v Praze a za přispění Evropského centra pro moderní jazyky v Grazu a podpory zahraničních jazykových institutů již 9. ročník mezinárodní konference k podpoře vícejazyčnosti, letos online, pod názvem Výzvy ve výuce cizích jazyků ve školním roce 2020/21.

Letošní ročník online konference byl zaměřen na rozvoj digitálních kompetencí učitelů cizích jazyků s ohledem na jarní a současné distanční vzdělávání ve školách, a také na aktuality a novinky ve výuce cizích jazyků. Cílem bylo pokud možno co nejvíce reagovat na aktuální téma výuky na dálku, změny v organizaci maturitní zkoušky z cizího jazyka a podporu žáků v odborných školách.

Důraz byl kladen na sdílení dobré praxe, kdy učitelé inspirují učitele a sdílejí tipy na top online výukové programy, zdroje a aktivity. Byla představena nová sekce webové stránky Evropského centra pro moderní jazyky v Grazu, která se cíleně věnuje podpoře a zkvalitnění online výuky cizích jazyků s názvem Pokladnice nápadů pro rodiče, žáky a učitele cizích jazyků a následně další aktivity Centra věnované učitelům.

Aktuality byly zaměřené na měnící se podobu maturitní zkoušky z cizího jazyka v letošním roce. Byl představen dlouhodobý, v letošním roce končící projekt MŠMT zaměřený na podporu výuky cizích jazyků na středních odborných školách pomocí výukových videí, včetně zkušeností pilotních škol.

Záznam první části konference i druhé části konference je ke shlédnutí na YouTube kanálu Evropské komise v ČR.

Prezentace

(odkazy vedou na stránky Národního pedagogického institutu ČR)

Ostatní prezentace naleznete na stránkách NPI ČR v přiložených souborech. Poznámka: Pro stáhnutí prezentací ve formátu PPT použijte funkci Stáhnout vše.

 

Zdroj: Národní pedagogický institut České republiky, www.npi.cz