Vítězi Logické olympiády jsou také děti z našeho kraje

30. listopad 2022
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jana Cenková
Vítězi Logické olympiády jsou také děti z našeho kraje

V pondělí 28. listopadu se v Poslanecké sněmovně uskutečnilo finále Logické olympiády, kterou pořádá Mensa ČR. Logická olympiáda je soutěž založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování.

Do již 15. ročníku soutěže se letos zaregistrovalo rekordních 94 657 soutěžících z 3 751 škol z celé České republiky. Po absolvování základních a krajských kol postoupilo do finále 195 dětí.

V Logické olympiádě se soutěží v celkem šesti kategoriích. Děti z mateřských škol a kategorie nečtenářů, tedy 1. a 2. třídy ZŠ, absolvují však pouze základní kolo, v patnácti okresech pak i krajské kolo. Do finále ale zatím nepostupují.

Hlavní soutěžní kategorie jsou pro děti 3. až 5. tříd (kategorie A), 6. až 9. tříd (kategorie B) a studenty středních škol (kategorie C). Během celého dne finalisté řešili logické úlohy mnoha typů. S finálovými soutěžními testy si nejlépe poradili tito žáci.

Kategorie A

1. místo – Jan Rumánek, ZŠ Donovalská, Praha 4
2. místo – Pavel Repaň, ZŠ a MŠ Velká Polom
3. místo – Julie Mršťáková, ZŠ Slovan Kroměříž

Kategorie B

1. místo – Petr Karlík, Gymnázium Voděradská, Praha
2. místo – Jakub Čapka, Gymnázium Jana Keplera, Praha
3. místo – Tomáš Lapka, Gymnázium Zlín, Lesní čtvrť

Kategorie C

1. místo – Ondřej Chmelík, Církevní gymnázium Plzeň
2. místo – Martin Kosprd, Gymnázium Štáflova, Havlíčkův Brod
3. místo – Mikuláš Jandík, Gymnázium Christiana Dopplera, Praha

 

Zdroj: Logickaolympiada.cz