Velký úspěch žákyně Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí

16. listopad 2020
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Mojmír Zetek
Velký úspěch žákyně Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí

Letošní maturantka Gymnázia Františka Palackého ve Valašském Meziříčí Hana Bernhardová se stala ve školním roce 2019/2020 vítězkou soutěže Středoškolák roku 2020. V konkurenci více než 140 středoškoláků z celé země se probojovala mezi úzkou skupinu finalistů a byla online formou oceněna. Její příběh můžete najít i na webových stránkách školy.

Hana Bernhardová se od 15 let zapojila do několika výzkumů, nejprve vyzkoušela výzkum fyziologie rostlin, poté mozkové tkáně a nakonec začala pracovat na výzkumu struktur proteinů, kvůli kterému se přestěhovala do Brna. S jejich výsledky vyhrála mnoho soutěží například SOČ, byla nominována na mezinárodní soutěž EUCYS a ISEF. V rámci výzkumu absolvovala návštěvu v Paul-Scherrer-Institut, švýcarském institutu s urychlovačem částic. Za svou práci získala řadu dalších ocenění.

Je laureátkou ceny Nadačního fondu J. Heyrovského či ceny Učené společnosti ČR. Na škole vyučovala studenty v biologickém kroužku. Kromě toho se zapojuje do dobrovolnických projektů. Vypomáhala v azylovém domě a díky svým aktivitám získala všechny tři úrovně Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. V letošním roce byla přijata na Oxford, kde aktuálně studuje.