Vánoční soutěž zručnosti pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ na SOU ve Valašských Kloboukách

19. prosinec 2019
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Pavel Hrabina, Eva Rohlenová
Vánoční soutěž zručnosti pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ na SOU ve Valašských Kloboukách

Dne 11. prosince 2019 proběhl na Středním odborném učilišti ve Valašských Kloboukách druhý ročník soutěže „Vánoční soutěž zručnosti pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ“. Soutěžního klání se zúčastnilo dvacet tříčlenných týmů z devíti základních škol našeho blízkého regionu (ZŠ Valašské Klobouky, ZŠ Brumov-Bylnice, ZŠ Slavičín, ZŠ Štítná nad Vláří, ZŠ Horní Lideč, ZŠ Nedašov, ZŠ Vlachovice, ZŠ Újezd a ZŠ Francova Lhota).

Žáci měli možnost soutěžit ve dvou typech dovedností, které byly vyhodnocovány samostatně a nezávisle bodovým systémem. Stejně jako v loňském roce se zapojovali do soutěží v GASTRU a ŘEMESLU.

Soutěžící v Gastru museli absolvovat šest úkolů:

 1. poznávání surovin – luštěniny, obiloviny
 2. poznávání koření a jiných dochucovadel
 3. krájení cibule najemno
 4. rozbíjení vejce (oddělit žloutek od bílku)
 5. připravit moučník z jablek
 6. připravit koktejl milkshake

Soutěžící v Řemeslu absolvovali také šest úkolů:

 1. šroubování – zašroubovat čtyři šrouby různých typů
 2. poznávání – šroub s šestihrannou hlavou, vrut, šroub s válcovou hlavou, dutý nýt, kluzné ložisko, kuličkové ložisko, závlačka, zapalovací svíčka, korunková matice, pružná podložka
 3. demontáž a montáž kola z osobního automobilu
 4. vyvážení zárubně
 5. kreslení linky na stěnu
 6. řezání tvárnice

Soutěž je zajímavá díky svému konceptu, který je zaměřen na podporu zručnosti žáků a jejich týmovou spolupráci. Pomáhá také v budoucí profesní orientaci žáků základních škol. Všem účastníkům se soutěž líbila, spokojen byl i pedagogický doprovod. Žáci si odnesli propagační materiály o škole, všechna družstva a první tři jednotlivci věcné ceny a diplomy. Naši soutěž podpořilo Město Valašské Klobouky, Podravka – Lagris, Delikomat, Potraviny Macháč s.r.o., DFH , pan Nguyen Trinh.

Velký dík patří všem našim učitelům, kteří na soutěži pracovali, za přípravu a organizaci soutěže. Děkujeme za účast všech zmíněných škol.

Výsledky soutěže jednotlivců v GASTRU:

1. místo – Anežka Bučková (ZŠ Horní Lideč), 2. místo – Amálie Rýzová (ZŠ Horní Lideč), 3. místo – Lucie Hýblová (ZŠ Štítná nad Vláří).

Výsledky soutěže družstev v GASTRU:

1. místo – ZŠ Horní Lideč, 2. místo – ZŠ Štítná nad Vláří, 3. místo – ZŠ Nedašov.

Výsledky soutěže jednotlivců v ŘEMESLU:

1. místo – Václav Častulík (ZŠ Vlachovice), 2. místo – Antonín Bláha (ZŠ Vlachovice), 3. místo – Marek Mikeska ( ZŠ Francova Lhota).

Výsledky soutěže družstev v ŘEMESLU:

1. místo – ZŠ Vlachovice, 2. místo – ZŠ Francova Lhota, 3. místo – ZŠ Slavičín.