Úspěšné zakončení mezinárodního projektu SAFNOT na SPŠP-COP Zlín aneb Covid nás nezastavil

31. srpen 2021
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Kateřina Dvořáková
Úspěšné zakončení mezinárodního projektu SAFNOT na SPŠP-COP Zlín aneb Covid nás nezastavil

SPŠP-COP Zlín v průběhu let 2018–21 spolupracovala se středními školami ze čtyř evropských zemí z Lotyšska, Rumunska, Turecka a Bulharska a covidu navzdory se podařilo splnit projektový plán na 100 %, i když se úkoly z posledních dvou z celkových pěti mobilit (výjezdů) musely plnit virtuálně. Projekt SAFNOT v rámci programu ERASMUS + partnerská spolupráce (výzva 2018)  byl financován z prostředků EU.

Během tří let se studenti z Bulharska, Turecka, Rumunska a Lotyšska osobně setkali třikrát a dvě projektová setkání probíhala u PC obrazovek přes Zoom. Celkem se do projektu zapojilo asi 250 účastníků z pěti zemí. Během projektových úkolů účastníci postavili plot ve speciální zoo pro zvířata v nouzi Ecovillage “Dobrozhuntsi” v Bulharsku, v Lotyšsku zasadili stromky v areálu hostitelské školy a navštívili sušárnu šišek, která má obrovský význam pro obnovu tamních i zahraničních lesů. Při návštěvě České republiky nemohli vynechat odbornou exkurzi Kovozoo u Uherského Hradiště ani přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, kde se všichni dozvěděli spoustu zajímavých a poučných věcí. Během workshopů probíhajících ve školách vytvořili z volných papírů ze starých sešitů nové, ušili kabelky, batohy a pouzdra ze starých džínů; z plastových lahví, papírových ruliček, zavařovacích sklenic a dalších odpadových materiálů vyrobili kancelářské potřeby, hračky, dekorační ozdoby i šperky. Dozvěděli se o recyklačních programech v jednotlivých zemích a sami si stanovili, jakým způsobem může každý z nich přispět k ochraně přírody.

Nezapomnělo se ani na kulturu, tradice a zvyky jednotlivých národů. Každý tým si před jednotlivými setkáními vždy připravil prezentaci své země i s ukázkami tradičních tanců, písní, krojů, typických zvyků a samozřejmě ochutnávku národní kuchyně.

Žáci SPŠP-COP Zlín také v rámci oslavy Dne Země uklidili prostor v okolí školy a zapojili se do akce Ukliďme Česko.

Na závěr projektu bylo vytvořeno několik vzdělávacích SAFNOT videí, které čerpaly inspiraci z projektových aktivit a všechny jsou volně dostupné na YouTube.

V rámci diseminace projektu SPŠP-COP Zlín bylo vytvořeno několik workshopů na základních školách Zlín Slovenská, ZŠ Nová cesta Štípa, Církevní ZŠ Zlín a ZŠ Velký Ořechov a žáci podle vypracovaných plánů hodin SAFNOT šili kabelky, batohy, pouzdra na brýle, mobily i psací potřeby, a také vyráběli stojany na tužky a hračky.