Úsměv do schránky slaví 1. narozeniny – a ZUŠka slaví spolu s ním!

25. březen 2021
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Marika Blažková
Úsměv do schránky slaví 1. narozeniny – a ZUŠka slaví spolu s ním!

Kdy naposledy jste dostali rukou psaný pohled? Žáci Základní umělecké školy Uh. Hradiště z výtvarných tříd Radmily Doskočilové a Jany Tvrdoňové spolu s pedagožkou Hanou Klinkovskou se před Velikonocemi rozhodli podpořit dobrou věc a zapojili se proto do dobročinného projektu “Úsměv do schránky“.

Díky tomuto projektu mohou dobrovolníci z řad široké veřejnosti posílat pohlednice do domovů seniorů po celé ČR. Děti ve výtvarce se nadšeně pustily do tvorby pohlednic, které si mohou zájemci stáhnout na stránkách projektu, rozeslat je do světa, a potěšit tak seniory v domovech v této nelehké době.

Do projektu se zapojilo 174 domovů a odeslaných pohlednic je v této chvíli po roce trvání už 12 622. Projekt přibližuje jedna z iniciátorek projektu, pedagožka Eliška Martincová, která na ZUŠ Uherské Hradiště vyučuje literárně-dramatický obor: „Úsměv do schránky je iniciativou dobrovolníků Masarykovy univerzity ze studentské neziskové organizace Mise naděje, do které jsem se zapojila i já. Orientujeme se na pomoc seniorům – myšlenka podpory na dálku vznikla v době karantény na začátku dubna 2020, díky které si mohl každý z nás na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, být mezi čtyřmi stěnami v omezeném kontaktu se světem. Cílem projektu je zprostředkovat formou pohlednice vlídná slova klientům v domovech pro seniory – opuštění lidé zde tvoří mnohdy až třetinu obyvatel. Zároveň dává možnost vyjádřit solidaritu a podporu také personálu, který o seniory pečuje. Úsměv bude mít o Velikonocích první „narozeniny“ a na jejich oslavu jsme s naším týmem vymysleli takovou speciální akci. Jedná se o koncept propojující Velikonoce a aktivizační terapii pro klienty – pohlednice k vybarvení místo kraslic, a to s velikonoční, ale i jinou tematikou.“

A protože zrovna Velikonoce mají, stejně jako novoročenky nebo vánoční přání, u seniorů živou posílací tradici, vlna velikonočních pohlednic míří právě v těchto dnech do domovů seniorů i díky šablonkám a vzorům vytvořeným dětmi a učiteli z hradišťské ZUŠky. Jsou černobílé, takže jejich konečnou podobu jim dodají sami senioři podle svojí fantazie.

Pohledné omalovánky, které vytvořili žáci a pedagogové uherskohradišťské Základní umělecké školy, najdete na https://usmevdoschranky.cz/velikonocni-vyzva/.