Unikátní vědeckotechnický park Experimentárium v Otrokovicích je otevřen všem školám ze Zlínského kraje

17. březen 2023
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jan Vandík
Unikátní vědeckotechnický park Experimentárium v Otrokovicích je otevřen všem školám ze Zlínského kraje

Elektronový mikroskop, 3D kino, 3D tiskárnu a scanner, termo kameru a další zajímavé pomůcky a přístroje nabízí Experimentárium, které provozuje Střední průmyslová škola Otrokovice. Jeho cílem je představit dětem a mládeži zábavnou formou svět vědy a techniky a motivovat je tak ke studiu polytechnických oborů. Otevřeno je nejen tamním žákům, ale i všem ostatním školám. Pro jejich zástupce pořádá aktuálně Zlínský kraj sérii workshopů, kde se mohou s chodem Experimentária seznámit.

Už téměř devět let funguje na Střední průmyslové škole Otrokovice jedinečný vědeckotechnický park Experimentárium, kde se lze přesvědčit o tom, že i věda může být zajímavá, hravá a inspirativní. Navštěvovat jej přitom mohou nejen žáci otrokovické průmyslovky, ale i ostatních škol. Právě pro jejich zástupce pořádá v těchto týdnech Zlínský kraj sérii workshopů nazvaných „Objevuj, poznávej a uč se hrou“, během kterých si mohou podrobně prohlédnout prostory Experimentária a na vlastní oči se seznámit s tím, co všechno nabízí.

„Otrokovické Experimentárium využívají žáci nejen ze Zlínského kraje, ale i z jiných krajů republiky, a dokonce i ze zahraničí. Přesto ještě stále mnoho pedagogů nemá tušení, že mohou se svými žáky Experimentárium navštívit, ať už za účelem všeobecného vzdělávání nebo i konkrétního výukového programu zaměřeného například na robotiku, matematiku, fyziku či chemii. Proto jsme oslovili mateřské a základní školy ve Zlínském kraji a uspořádali pro ně exkurze v Experimentáriu včetně dopravy zdarma tam i zpět. Celkem se tak během dvou měsíců vystřídá v Experimentáriu na tři stovky zájemců. Mám radost, že tato naše aktivita vzbudila tak velký ohlas,“ uvedla radní Zlínského kraje pro školství Zuzana Fišerová.

Hlavním posláním otrokovického Experimentária je motivovat mladou generaci ke studiu polytechnických oborů, zvláště těch, které využívají nejmodernější technologie. Tvoří jej soubor osmi expozic zaměřených na konkrétní vědní obory, jako jsou fyzika, chemie, biologie nebo obráběcí stroje. Na návštěvníky tu čeká množství herních a zábavných vzdělávacích pomůcek, přístrojů a vybavení. K dispozici je zde například elektronový mikroskop, 3D kino, 3D tiskárna a scanner, termo kamera a další pomůcky sloužící k demonstraci různých fyzikálních a přírodovědných jevů, například přístroj pro chemickou analýzu – ionosep. Expozice jsou koncipovány tak, aby se co nejvíce přiblížily praktickému životu. Proto mají žáci možnost se všemi přístroji a zařízeními pracovat, využívat nejmodernější technologie k jejich ovládání.

Kromě exkurzí pro žáky organizuje Experimentárium také například příměstské tábory pro děti v době prázdnin. Zájemci z řad veřejnosti jej mohou navštívit během speciálních akcí pořádaných školou, jako jsou Den otevřených dveří nebo Noc alchymistů.

Sérii workshopů realizuje Zlínský kraj v rámci projektu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje III.

 

Zdroj: Zlínský kraj