Umožnit žákyním a žákům řídit si své učení: setkání vyučujících ICT na SŠ

1. červenec 2019
Sborovna IKAP II
Autor/ka článku: Pavel Hrnčiřík
Umožnit žákyním a žákům řídit si své učení: setkání vyučujících ICT na SŠ

Osmnáct učitelek a učitelů ICT, působících na středních školách na území Zlínského kraje, se setkalo ve čtvrtek 20. června 2019 na půdě Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Uherský Brod.

V prvním bloku Ing. Josef Nevařil představil účastníkům použití Arduina ve výuce programování (laboratoře) a jazyka Python ve výuce číslicové techniky. Seznámil nás s projekty, které můžeme využít v naší výuce. „Arduino and Genuino Education” je celosvětová iniciativa, která má za cíl přinášet do škol nové technologie. Učitelé i žáci se tak dostanou k zajímavým projektům, které je mohou motivovat a urychlit tak proces výuky. Je možné si vybrat z několika programů – od těch založených na výzkumu (PELARS a další), po ty, do kterých se může zapojit celá třída (Creative Technologies in the Classroom – CTC). Tyto programy byly představeny. Účastníci se tak mohli seznámit s novou ideou výuky v programování číslicové techniky

Druhý blok našeho setkání se nesl v duchu firmy Microsoft a jejího produktu Microsoft Office 365. Přednášející Miroslav Dvořák z firmy Microsoft měl pedagogům opravdu co nabídnout. A právě s ním jsme objevovali neomezené možnosti výuky pro naše studenty. Každý učitel si přece přeje vidět, jak jsou jeho studenti úspěšní ve vzdělávání i v životě. Microsoft Education poskytuje nástroje k vytvoření inkluzivní třídy a personalizuje učení pro každého studenta. Umožňuje studentům „řídit si své učení.” A toto vše Miroslav Dvořák přednášel nejen z pozice odborníka na danou problematiku, ale především člověka, který ví, jak prostředí Office365 ve škole využít.

Poznatky z přednášek:
https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10 – stažení Windows 10 i bez přístupu do VLSC
https://www.klatovsky.cz/2018/12/jak-na-instalaci-office-2019.html – Instalace Office 2019 pomocí konfiguračního souboru
http://edu.miroslavdvorak.cz/2019/06/11/200/ – Výukové materiály učitele v Microsoft Teams (jak na práva složek v Teams)
https://docs.microsoft.com/cs-cz/azure/active-directory/hybrid/how-to-connect-install-express – Azure AD Connect (synchronizace lokální AD s Office 365)
https://docs.microsoft.com/cs-cz/education/windows/take-tests-in-windows-10 – testování žáků skrze dedikovaný účet (nemožnost přepnout na jiné aplikace)
http://edu.miroslavdvorak.cz/presmerovani-skolni-posty-pod-kontrolou/ – vypnutí či zapnutí přeposílání pošty na externí (většinou soukromé) účty (problematické z hlediska GDPR)
a zejména:
https://www.facebook.com/skolstvi/ – dejte nám „lajk” a nepřijdete o žádnou novinku, vše důležité zde zveřejňujeme
http://aka.ms/skolstvi – přehled všech hlavních aktivit, za kterými náš EDU tým stojí
http://letni-skola.cz/ – letní škola moderních učitelů na Žítkové (poslední volná místa)
http://aka.ms/univerzita – záznamy z webinářů (se zaměřením na výuku i s technickým zaměřením)

 

Setkání opět přineslo řadu užitečných informací, umožnilo navázání a utužení kontaktů mezi učiteli ICT z různých základních škol Zlínského kraje a potvrdilo tak užitečnost projektové aktivity Pedagogické kabinety.

Mgr. Pavel Hrnčiřík, vedoucí sekce SŠ PK ICT kompetence

OPVVV logo.png