Umět zpracovávat texty je klíčové, ti nejlepší se utkají ve Valašském Meziříčí

7. prosinec 2023
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jonáš Vala
Umět zpracovávat texty je klíčové, ti nejlepší se utkají ve Valašském Meziříčí

Po dlouhých čtyřech letech se od čtvrtku 14. prosince do soboty 16. prosince ve Valašském Meziříčí uskuteční 28. mistrovství ČR OPEN ve zpracování textů. Více než 30 závodníků z ČR bude soutěžit v psaní na klávesnici všemi deseti, profesionální práci ve Wordu a jazykových dovednostech v českém jazyce. Nad akcí převzal záštitu Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje.

Dovednosti, kterými účastníci mistrovství disponují, jim přináší konkurenční výhodu v oblastech pracovních i studijních. „Mezi soutěžícími najdeme lékaře, pedagogy či právníky, další se věnují přepisům mluveného slova pro sluchově postižené. Schopnost efektivně zaznamenat myšlenky do psaného textu, vhodně jej zpracovat a připravit k publikování je ve většině oblastí nedocenitelná. S nastupujícím trendem využívání generativní umělé inteligence bude potřeba rychle editovat text ještě více narůstat,“ říká Helena Zaviačičová, členka mezinárodní poroty Intersteno, světové federace pro zpracování informací, a metodička psaní na klávesnici.

Soutěžící jsou rozděleni podle věku do kategorie žáků, juniorů a praktiků. Účastníky jsou žáci základních i středních škol (převážně obchodních akademií a gymnázií), ale také studenti vysokých škol či jejich absolventi. Nejlepší závodníci zvládají psát rychlostí až 700 úhozů za minutu.

„Mistrovství republiky je přípravou před nadcházejícím mistrovstvím světa, které se koná příští léto v polských Katowicích a kde bude mít Česká republika opět velmi silné zastoupení, včetně závodníků přímo z našeho regionu,“ shrnul Robert Sigmund, člen výboru Interinfo ČR a vyučující na OA a VOŠ Valašské Meziříčí, kde se mistrovství koná.

Pro letošní rok bylo vypsáno 7 disciplín stejně jako na mistrovství světa. Na programu je tak opis textu 30 minut z papírové předlohy, přepisy textů podle audionahrávek, ale také Wordprocessing, ve kterém si závodníci prověří své dovednosti při tvorbě profesionálních dokumentů v Microsoft Word. Početně silně obsazenou disciplínou je korektura textu, která testuje rychlé provádění úprav v již pořízeném textu.

Česká republika dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější země ve zpracování textů. Na posledním mistrovství světa v holandském Maastrichtu v roce 2022 získala největší počet medailí. V současné době se žáci společně se svými vyučujícími připravují na další start na mistrovství světa, aby opět reprezentovali naši republiku.