V krajské galerii budou k vidění nové obrazy Jana Pospíšila

1. únor 2023
od 10.00 - 14|15 BAŤŮV INSTITUT, přízemí budovy 14
V krajské galerii budou k vidění nové obrazy Jana Pospíšila

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na výstavu obrazů Jana Pospíšila, který se po letech ve vedení Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti opět vrací k intenzivnější vlastní výtvarné tvorbě. Výstava, na níž budou představena autorova nová díla, bude zahájena vernisáží v úterý 31. ledna v 17 hodin.

Jan Pospíšil je glosátor lidského života. Ve svých dílech zachycuje s nadsázkou a většinou i laskavým humorem motivy toho, co jej obklopuje a čeho on sám je součástí. Velké barevné plochy obývají jen pár tahy štětce nahozené postavičky, často s naznačeným směrem svého minulého nebo budoucího pohybu.

V jeho díle je typická výrazná kresebnost, energické tahy štětcem a v posledních desetiletích intenzivní barevnost. Jeho obrazová řeč se až dosud rozvíjí ve znacích a symbolech, které mají svůj původ v každodennosti, ve směsi vztahů, emocí, drobných i existenciálně závažných radostí nebo ztrát.

„Největším vývojem v díle Jana Pospíšila prochází barva. Zároveň si ale troufám tvrdit, že barva v jeho obrazech není tím nejpodstatnějším. Mnohá plátna si dokáži představit i v černobílé podobě, aniž by pro mě ztratila veškerou sílu výrazu. Snad není bez významu, že Pospíšilův prvotní zájem o umění (studium na uherskohradišťské umprumce a první rok na akademii) směřoval k sochařství. Hrubost tvarů, velkorysá práce s barevnou pastou a v neposlední míře tíhnutí k velkým formátům, může připomenout ledacos z tvorby těch sochařů, kteří zároveň malovali,“ uvedl Václav Mílek, kurátor výstavy a ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 21. května 2023. Komentovaná prohlídka s autorem výstavy se uskuteční 28. února v 17 hodin.

Podrobnosti

Začátek akce

1. únor 2023, od 10.00

Konec akce

21. květen 2023, do 18.00

Pořadatel

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
+420 573 032 220

Cena

Dle ceníku vstupného

Kapacita

Typ

Kulturní akce

Místo konání

14|15 BAŤŮV INSTITUT, přízemí budovy 14

Vavrečkova 7040
Zlín 760 01