Umění kráčející po tenké linii, Saudek 86

1. prosinec 2021
od 17.00 - Slovácké muzeum
Umění kráčející po tenké linii, Saudek 86

Umění kráčející po tenké linii, Saudek 86

Uherské Hradiště se stane místem, kde kromě největší výstavní kolekce posledních dob, budou některé fotografie Jana Saudka k vidění naposledy.

Posledním a nejvýznamnějším výstavním projektem Slováckého muzea letošního roku se bezesporu stane výstava fotografií Jana Saudka. Ve velkém sále hlavní budovy bude prezentována autorova kolekce v průřezu celoživotní tvorby. Sběratelé a milovníci umění mohou všechny vystavené originály přímo na místě zakoupit. V prodeji kromě fotografií budou i vybrané knihy, sběratelské plakáty nebo pohlednice.

„Jde o pečlivě vybraný průřez od nejstarších témat spjatých se vzpomínkami na dětství či známými figurálními motivy až po poslední díla, v nichž Jan svým osobitým až provokativním způsobem zachycuje ženské tělo jako oslavu jeho krásy a přirozenosti. Vystaveny jsou i některé z ikonických fotografií, dobře známých široké veřejnosti,“ prozradil Pavel Chmelík z Galerie Artrium, která spolu se Slováckým muzeem výstavu pořádá.

Jan Saudek je označován za nejvýznamnějšího žijícího českého fotografa a řadí se mezi desítku nejlepších žijících světových fotografů. „Tato výstava bude opět jiná. Jan nemá ve zvyku dělat věci stejně, což se odráží i v jeho tvorbě. Uherské Hradiště se stane místem, kde kromě největší výstavní kolekce posledních dob budou některé fotografie k vidění na veřejnosti již naposledy. Mnohé totiž pocházejí z dřívějších dob a jsou dnes již legendární nejen svou známostí po světě, ale pro sběratele budou i nedostupné, neboť již neexistují jejich negativy,“ nechal se slyšet Chmelík, která osobně v minulém týdnu Saudka navštívil, aby doladili poslední detaily a namixovali provokativní výstavu na níž se snoubí poetika s ladností a živostí nabitých chvil.

Osobně se s autorem většina návštěvníků nesetkala, ale ví, že jsou pro něj ženy idolem. „Nejkrásnější na světě je ženská. Ženská je zázrak. Je to jediný důkaz existence Boží, protože něco tak nádherného, voňavého a nebezpečného mohl stvořit jen Bůh,” zavzpomínal Saudek na vernisáž ve Zlíně, odkud na míru novému výstavnímu sálu zamířily fotografie do Uherského Hradiště. Stranou pozornosti zájemcům návštěvy této žhavé výstavy by neměla zůstat stylizovaná fotografie, kterou Jan Saudek fotil pro frontmana skupiny Rammstein, což pro mnohé může být nečekaným zjištěním.

Výstava je otevřená denně od 9 do 17 hodin. Změny pro případ vládních nařízení jsou vyhrazeny a děkujeme za dodržování epidemických opatření, která jsou umístěna před vstupem do budovy.

Návštěvníci našich akcí musí před vstupem splnit tyto podmínky: předložit doklad o očkování nebo prodělané nemoci, popř. se prokázat testem, použít dezinfekci na ruce a zakrýt si dýchací cesty respirátorem. Současně musíme oznámit, že na vernisáž bude návštěvnická kapacita omezena. Z důvodu měnících se epidemických nařízení a možných změn, prosíme o sledování našich FB, www stránek, popř. před vstupem do budovy, kde naleznete aktuální informace.

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Vernisáž ve čtvrtek 18. listopadu 2021 v 17.00 hodin. Výstavy končí 6. února 2022.

Bližší Informace: PhDr. Milada Frolcová, kurátor výstavy, mobil: 774 124 015,e-mail: milada.frolcova@slovackemuzeum.cz
www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum, https://www.instagram.com/slovackemuzeum/,  www.instagram.com/galerie_sm/

Podrobnosti

Začátek akce

1. prosinec 2021, od 17.00 - AKCE SKONČILA

Konec akce

6. únor 2022, do 17.00

Pořadatel

Slovácké muzeu v Uherském Hradišti, p.o.
774 124 027

Cena

70-200

Kapacita

-

Typ

Kulturní akce

Místo konání

Slovácké muzeum

Smetanovy sady 179
Uherské Hradiště 68601

Světově uznávaný český fotograf s nezaměnitelným rukopisem, jehož fotografie jsou zastoupeny ve všech prestižních světových muzeích a galeriích a byly vystavovány na více než 400 samostatných výstavách, představí svoji tvorbu poprvé v Uherském Hradišti.

Soubory ke stažení