Rozumíte řeči svých prarodičů, přátel a známých z jiných koutů naší země, mluví-li nářečím? Rozumějí oni vám? Zajímá vás, jak odlišná jsou naše nářečí? Chcete se dozvědět více o řeči svého regionu? Rozdíly mezi nářečími českého jazyka prezentuje výstava s mapami nejohroženějších nářečních jevů i jevů stále živých, která se koná u příležitosti 70. výročí existence dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR v Brně.
Na ozvučených mapách uslyšíte unikátní hlasové záznamy. Starší a novější zvukové nahrávky ilustrují, jak se naše nářečí během uplynulých 50 let změnila. Na žáky a studenty čekají edukační materiály a pracovní listy.
Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, 686 01 Uherské Hradiště.
Výstava potrvá do 30. dubna 2023. Vernisáž 2. 2. v 17 hodin.
K výstavě budou připraveny doplňkové programy:
- Zvídálkové, vzhůru do muzea!,
- školní výukové programy,
- komentované prohlídky,
- a další doplňkové akce.
Výstavu pořádá Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Dialektologické oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikla na základě řešení projektu č. DG20P02OVV029 „Nářečí českého jazyka interaktivně. Dokumentace a zpřístupnění mizejícího jazykového dědictví jako nedílné součásti regionálních identit“, poskytovatel podpory Ministerstvo kultury, Program NAKI II, řešitelé: Ústav pro jazyk český AV ČR a Univerzita Palackého v Olomouci.