Ve středu 15. září jsme si připomněli 1 100. výročí od úmrtí svaté Ludmily, první české i slovanské světice, babičky budoucího svatého Václava, zakladatelky vládnoucí dynastie. Hlavní ceremonie budou probíhat na hradišti Tetín, kde 15. září 921 byla z příkazu snachy Drahomíry zavražděna. Slovácké muzeum se v rámci oslav napříč republikou zapojuje a v prostoru Památníku Velké Moravy ve Starém Městě a otevře novou panelovou výstavu k upomínce na její násilnou smrt. Výstava nese název Kněžna Ludmila a první Přemyslovci mezi Moravou a Bavorskem.
„O manželce prvního historicky známého vládce z rodu Přemyslovců – knížete Bořivoje I., kněžně Ludmile, přestože prožila na dobu raného středověku dlouhý život, mnoho informací nemáme. Naše vědomosti o ní vycházejí pouze z několika náboženských textů a mnohé z jejích skutků si spíše domýšlíme,“ prozrazuje Dana Menoušková, archeoložka Slováckého muzea a realizátorka panelové výstavy. Jedenáctisté výročí její smrti, které připadá právě na středu, může být pro nás impulsem k malému ohlédnutí za dobou a prostředím v němž žila.
Výstava nás provede dobou konce Velké Moravy, dobou vzestupu přemyslovského rodu v pohnutých časech, kdy se pod nápory staromaďarských nájezdníků hroutila politická mapa střední Evropy. „Vedle kněžny Ludmily a historických událostí přiblíží výstava také významná hradiska té doby: tetínské hradiště jakožto místo spjaté s posledními okamžiky Ludmilina života a další místa spojená s událostmi v Čechách za vlády jejích synů: Spytihněva I. (895–915) a Vratislava I. (915–921).,“ doplňuje Menoušková.