Kněžna Ludmila a první Přemyslovci mezi Moravou a Bavorskem, panelová výstava

3. leden 2022
od 13.00 - Památník Velké Moravy
Kněžna Ludmila a první Přemyslovci mezi Moravou a Bavorskem, panelová výstava

Ve středu 15. září jsme si  připomněli 1 100. výročí od úmrtí svaté Ludmily, první české i slovanské světice, babičky budoucího svatého Václava, zakladatelky vládnoucí dynastie. Hlavní ceremonie budou probíhat na hradišti Tetín, kde 15. září 921 byla z příkazu snachy Drahomíry zavražděna. Slovácké muzeum se v rámci oslav napříč republikou zapojuje a v prostoru Památníku Velké Moravy ve Starém Městě a otevře novou panelovou výstavu k upomínce na její násilnou smrt. Výstava nese název Kněžna Ludmila a první Přemyslovci mezi Moravou a Bavorskem.

„O manželce prvního historicky známého vládce z rodu Přemyslovců – knížete Bořivoje I., kněžně Ludmile, přestože prožila na dobu raného středověku dlouhý život, mnoho informací nemáme. Naše vědomosti o ní vycházejí pouze z několika náboženských textů a mnohé z jejích skutků si spíše domýšlíme,“ prozrazuje Dana Menoušková, archeoložka Slováckého muzea a realizátorka panelové výstavy. Jedenáctisté výročí její smrti, které připadá právě na středu, může být pro nás impulsem k malému ohlédnutí za dobou a prostředím v němž žila.

Výstava nás provede dobou konce Velké Moravy, dobou vzestupu přemyslovského rodu v pohnutých časech, kdy se pod nápory staromaďarských nájezdníků hroutila politická mapa střední Evropy. „Vedle kněžny Ludmily a historických událostí přiblíží výstava také významná hradiska té doby: tetínské hradiště jakožto místo spjaté s posledními okamžiky Ludmilina života a další místa spojená s událostmi v Čechách za vlády jejích synů: Spytihněva I. (895–915) a Vratislava I. (915–921).,“ doplňuje Menoušková.

knezna-ludmila-a-prvni-premyslovci.jpg

Podrobnosti

Začátek akce

3. leden 2022, od 13.00 - AKCE SKONČILA

Konec akce

31. leden 2022, do 17.00

Pořadatel

Slovácké muzeum Uherské Hradiště
572 543 382

Cena

Vstupné dle platného ceníku

Kapacita

Typ

Kulturní akce, Vzdělávací akce

Místo konání

Památník Velké Moravy

Jezuitská 1885
Staré Město 686 02