Drobná krása aneb miniatury obuvi

3. leden 2022
od 10.00 - 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Drobná krása aneb miniatury obuvi

Po letních prázdninách nabízí zlínské muzeum novou krátkodobou výstavu DROBNÁ KRÁSA ANEB MINIATURY OBUVI. Název výstavy říká vše: soubor dekoračních a reklamních předmětů ve tvarech skutečné či fantaskní obuvi z různých časových období a různých destinací zamířil po letech z přítmí depozitáře za návštěvníky.

„Droboučké dámské rokokové střevíčky, lodičky, tradiční japonská obuv či pryžové galoše a řada dalších jsou propracované do nejmenších detailů a jsou dokladem úžasné lidské tvořivosti a umu,“ říká kurátor výstavy a současně kurátor obuvnické sbírky Michal Heinrich.

Část exponátů tvoří například reklamní předměty dnes už bývalých československých obuvnických podniků, které byly v éře socialismu poměrně oblíbeným artiklem a které měl doma – zejména na Zlínsku – prakticky každý. Neméně zajímavou součástí výstavy jsou archeologické nálezy. „Plastiky ve tvaru obuvi pocházejí z doby bronzové a železné,“ uvedl kurátor.

Titěrnost a dokonalost provedení miniaturních botiček vyniká v některých případech i díky umístění v těsné blízkosti jejich předloh ve skutečné velikosti – především pak u lidové a exotické obuvi z různých koutů světa.

Pro návštěvníky bude asi nejatraktivnější kolekce sběratelských předmětů zachycujících dámskou obuv v minulých staletích. Více kurátor Michal Heinrich: „Většinu z nich daroval do muzejní sbírky Jan Pivečka, známý podnikatel a obuvník ze Slavičína, který je získal během svých četných cest po světě.“ Právě tato kolekce posloužila jako předloha pro soubor fotografií použitých pro výstavní účely.

Výstava DROBNÁ KRÁSA byla zahájena 10. září v prostorech krátkodobých výstav muzea ve 14. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU a potrvá do února příštího roku. Pokud platí, že „co je malé, to je milé“, pak to bude jedna z nejmilejších výstav zlínského Muzea jihovýchodní Moravy v této sezóně.

Více na webových stránkách www.muzeum-zlin.cz.

Podrobnosti

Začátek akce

3. leden 2022, od 10.00 - AKCE SKONČILA

Konec akce

27. únor 2022, do 18.00

Pořadatel

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
573 032 326

Cena

Dle ceníku vstupného

Kapacita

Typ

Kulturní akce

Místo konání

14|15 BAŤŮV INSTITUT

Vavrečkova 7040
Zlín 760 01