Dana Sahánková – Neviditelný svět

1. duben 2024
od 10.00 - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Grafický kabinet v 2. podlaží budovy 14
Dana Sahánková – Neviditelný svět

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu děl Dany Sahánkové, která patří k našim současným nejvýraznějším autorkám. Tématem jejích velkoformátových kreseb je hledání člověka a jeho místa ve světě. Na výstavě představí průřez svou tvorbou za období bezmála deseti let. 

Dana Sahánková na základě vlastních prožitků zhmotňuje svébytnou vizualizací, v níž se nezapřou vlivy renesance, baroka i secese, svůj Neviditelný svět, odkud také pochází název výstavy Mundus Invisibiles. Pracuje nejen s percepcí vědomých prožitků, ale i s Jungovskou analýzou vlastních snů. Archeologie vlastního vědomí či nevědomí nutí sestoupit do vlastních hlubin nejen ji, ale také samotného diváka. Autorka od počátku intenzivně používá hutné tušové tahy s typickou srstnatou strukturou, která pokrývá nejen zvířata, nábytek, architekturu, ale mnohdy vytváří i celý prostor obrazu, až se stává nerozlišitelnou temnou materií. Nezastupitelné místo mají v díle Dany Sahánkové figurální motivy. Námětovou bohatost a mnohovýznamovost podporuje v současnosti její užití širší barevné škály, kdy se jemně kolorované plochy dostávají do silného kontrastu s kresebnými party. Akvarelová malba jí také dovoluje více pracovat s vrstvením i nahodilostí.

„Tvorba je tedy pro Danu Sahánkovou proces postupného objevování. Prvotní motivy často procházejí proměnou, narůstají do širších příběhů a kontextů. Někdy jsou i dokonce postupně schovány. Proto autorka využívá postupné přidávání jednotlivých pláten, jejich otáčení i překreslení, v některých případech i výměny již hotových částí různých děl. Finální podoba obrazu tak může vzniknout brzy, ale často i za několik let,“ uvedl Ivan Bergmann, kurátor výstavy.

Dana Sahánková (*1984 v Praze) vystudovala AVU v ateliéru kresby Jitky Svobodové (2005-2011). Má za sebou řadu výstav u nás i v zahraničí. Její dílo je zastoupené v předních galeriích i soukromých sbírkách. Ve Zlíně se autorka již představila na 6. Zlínském salonu mladých (2012), takže diváci mohou posoudit vývoj její tvorby.

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 5. května 2024. Více o výstavě se mohou návštěvníci dozvědět na komentovaných prohlídkách. Více informací a termíny doprovodného programu na www.galeriezlin.cz.

Podrobnosti

Začátek akce

1. duben 2024, od 10.00

Konec akce

5. květen 2024, do 18.00

Pořadatel

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
573 032 111

Cena

Dle ceníku vstupného

Kapacita

Typ

Kulturní akce

Místo konání

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Grafický kabinet v 2. podlaží budovy 14

Vavrečkova 7040
Zlín 760 01