Břetislav Malý – Uvnitř černobílé. První z červencových výstav krajské galerie

17. červenec 2021
od 17.00 - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Břetislav Malý – Uvnitř černobílé. První z červencových výstav krajské galerie

V průběhu července čekají na návštěvníky Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně hned tři nové výstavy. V té úvodní se návštěvníci seznámí s tvorbou malíře Břetislava Malého. Výstavu s názvem Uvnitř černobílé zahájí vernisáž ve středu 7. července 2021 v 17.00 hodin a k vidění bude do 29. srpna 2021.

První z letních výstav v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně zavede návštěvníky, i přes svůj název Uvnitř černobílé, na průzkum teorie barev. Břetislav Malý (1985) se ve své tvorbě, která se pohybuje mezi abstrakcí a strukturalismem, soustředí na barvy a jejich vztah k prostoru. Nejde mu však ani tak o psychologické vnímání barev, ale samotné přemýšlení o jejich podstatě. Když stojí před plátnem, na něž pečlivě klade jednotlivé tahy a vrstvy, tanou mu na mysli věty nejen z Goethovy Nauky o barvách, kde se zabýval smyslově-morálními účinky barvy, ale zejména z Wittgesteinových Poznámek o barvách, z nichž si bere těžiště jeho úvah o „jazykových hrách“, které s barvami hrajeme. Primárně ho tedy zajímá, co si divák myslí a jak daný prožitek pojmenovává. Jak ostatně sám autor říká: „Jedna věc je to, co vidíme, druhá, co to je, a další, co tomu říkáme.“

Ve výstavě, která byla připravena na míru nelehkému vstupnímu části krajské galerie, se Břetislav Malý zaměřuje na hru barev navrstvených na velkoformátová plátna jednoduchých geometrických tvarů. „Autor zde zkoumá vztah barev v konkrétním prostoru a komunikaci mezi nimi a člověkem, který jakoby nuceně pouze prochází z bodu A do bodu B.“ vysvětluje kurátor výstavy Ivan Bergmann.

Břetislav Malý (1985) žije a tvoří v Polešovicích a v Brně, kde působí na FAVU jako asistent ateliéru malby 3 u Petra Kvíčaly. Je absolventem téže školy (2006-2012), kde prošel ateliéry Petra Veselého a Tomáše Lahody. Má za sebou již několik desítek výstav u nás i v zahraničí.

Zájemci najdou výstavu v 1. podlaží 14. budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Další informace jsou k dispozici na www.galeriezlin.cz.

Podrobnosti

Začátek akce

17. červenec 2021, od 17.00 - AKCE SKONČILA

Konec akce

29. srpen 2021, do 17.00

Pořadatel

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
+420 573 032 220

Cena

Kapacita

Typ

Kulturní akce

Místo konání

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Vavrečkova 7040
Zlín 760 01