Ucelený soubor prevence a řešení kriminality pro střední i základní školy

31. srpen 2022
Prevence rizikového chování
Autor/ka článku: Jana Cenková
Ucelený soubor prevence a řešení kriminality pro střední i základní školy

Ing. Bc. Luděk Cuták je plukovník ve výslužbě s 28letou praxí a svou aktivní kariéru věnoval trestné činnosti mládeže jako kriminalista, vyšetřovatel a lektor na policejní škole. Ve svých knihách Policie ve škole, Policie a moje dítě a Práva oběti v kostce se zabývá právy a povinnostmi dětí, mladistvých, jejich zákonných zástupců a škol jako institucí v případě jednání s Policií ČR. Přednáškami chce vyjít vstříc především samotným mladým lidem, aby věděli, co jim reálně hrozí a do čeho se určitě nepouštět.

Přednášky i publikace je možno pořídit v rámci dotačního projektu Šablony II a III.

Odborná publikace Policie ve škole je určena pro ředitele škol a školských zařízení, metodiky prevence, výchovné poradce i pro instituce pracující s mládeží. Pomůže předcházet nepříjemným situacím a případným postihům při šetření protiprávní činnosti ve školách a školských zařízeních. Dozvíte se, jak správně postupovat a spolupracovat s Policií ČR při šetření protiprávní činnosti mládeže, budete na tyto nepříjemné situace připraveni a budete vědět, jaká jsou vaše práva a práva dětí, za které máte ve škole zodpovědnost.

Odborná publikace Policie a moje dítě je určena rodičům, pěstounům, opatrovníkům či poručníkům. Cílem příručky je pomoci zákonným zástupcům v mnohdy komplikovaných situacích, pokud je jejich dítě kontaktováno Policií ČR. V příručce jsou poskytnuty nezbytné a užitečné informace, které nejsou všeobecně známé a pomohou zákonným zástupcům v dalším rozhodování ve prospěch jejich dětí.

Odborná příručka Práva oběti v kostce je určena zejména žákům a studentům, kteří se stali obětí šikany. Příručka je vhodná pro preventisty, kteří díky ní budou schopni lépe pomáhat a radit žákům, kteří se stanou obětí trestného činu, případně mohou poradit zákonným zástupcům obětí. Příručka je ke stažení zdarma.

Všechny publikace jsou podloženy autorovou mnohaletou praxí u Policie ČR a obsahují zajímavé příklady z praxe a jejich řešení. Součástí jsou také dosud nezveřejněné a nepublikované užitečné informace.

Autor publikací nabízí také přednášky pro základní a střední školy (i s překladem do ukrajinštiny pro ZŠ), po kterých žáci zjistí, co skutečně riskují, a že i o přestávce se dá spáchat trestný čin se sazbou až 5 let.

Co získá škola?

  • Méně násilí a šikany ve třídách – děti si uvědomí, co skutečně riskují.
  • Preventisté a třídní učitelé budou připraveni postavit se na stranu žáka, při jednání s policií budou znát jeho práva a povinnosti.
  • Komplexní prezentace ušetří pedagogům složité vysvětlování, jaké chování lze akceptovat a co už je na hraně.

Co si odnesou děti?

  • Uvědomí si, že i ze zdánlivě banálních věcí jako je pohlavek nebo pomluva na sociálních sítích se může vyklubat trestný čin s odnětím svobody.
  • Dozví se, co je přestupek, trestný čin a co takzvané provinění, za které se pachatel může dostat před soud pro mládež.
  • Pochopí, co je spolupachatelství, organizování, navádění a pomoc s pácháním trestné činnosti, a co jim za jednotlivé případy hrozí.

Více informací najdete na webových stránkách www.policieveskole.cz a v níže přiloženém videu na YouTube.