Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Podle čeho si studenti vybírají školu

Výběr vysoké školy bezesporu patří mezi ta nejdůležitější rozhodnutí v životě mladého člověka. Podle čeho si čeští studenti svou budoucí alma mater vybírají? A pokud už si vybrali, nelitují svého rozhodnutí? Mimo jiné i toto zjišťoval rozsáhlý průzkum kariérních preferencí Universum, kterého se účastnilo 14 462 českých vysokoškolských studentů.

O výběru školy rozhodují přátelé i rodiče

Absolutně největší vliv na studentův výběr školy má její obecné hodnocení a tradice. Dále jsou důležité také její webové stránky a teprve následně propagační materiály a průvodce. Přátelé mají sice na rozhodování studentů významnější vliv než rodiče, nicméně ani rodičovské rady tu nepřicházejí vniveč.
 
Universum.jpg

Stávající studenti nejsou z​cela spokojení

Studenti v současné době studující některou z českých vysokých škol by podle svých slov raději studovali někde jinde. Kdyby totiž mohli začít studovat znovu, vybralo by si celých 61 % z nich jinou vysokou školu, než kterou aktuálně studují – a to v 57 % by tato škola byla česká a ve 4 % by byla zahraniční. Pouze 39 % studentů by volilo stejnou instituci, jako kterou aktuálně studují.
 

Studenti očekávají od školy​ to samé jako od zaměstnavatele

Studenti očekávají od studia na vysoké škole mimo jiné přátelské prostředí a kreativní atmosféru, což jsou shodné faktory, které očekávají také od svých budoucích zaměstnavatelů.
 
Studium by podle nich mělo být nejen atraktivní s rozmanitou nabídkou kvalitních předmětů, ale také zaměřené na praktickou stránku studijního oboru. Zajímá je také úspěšnost absolventů a prestiž.
 
Škola, kterou studují, by měla mít v jejich oboru vysoké hodnocení a už samotné studium na ní by jim mělo otevírat dveře k úspěšné kariéře. Očekávají dobré reference pro budoucí kariéru a také příležitost navázání kontaktu se zaměstnavateli. Nejen k tomu slouží na školách kariérní centra, která ovšem čeští studenti příliš nevyužívají.
 

Kariérní centra u nás nefungují jako na západě

Na zahraničních vysokých školách jsou kariérní centra mezi studenty velmi oblíbená. To u nás neplatí. Mnoho studentů o jejich existenci vůbec neví, anebo je ani nenapadne je využívat.
 
Více než třetina českých studentů nevyužívá na své škole žádné kariérní služby, čímž se ve srovnání se světem dostáváme na nejnižší příčky. „Problémem může být určitá roztříštěnost univerzit na fakulty, kdy není možné jednotně oslovit všechny studenty. Některá kariérní centra navíc nesmějí zasílat hromadné e-maily studentům, kteří se nezaregistrovali k jejich odběru, a musejí se tak spoléhat na to, že si k nim studenti najdou cestu sami. Chybí u nás tradice kariérních center, ale postupně se situace zlepšuje," podotýká Irena Rákosová, Country koordinátorka společnosti Universum v České republice.
 
Jako nejdůležitější službu kariérního poradenství uvádějí čeští studenti semináře zaměřené na profesní přípravu (např. psaní životopisů, pohovory), poté profesně zaměřené veletrhy s nabídkou pracovních míst a stáží nebo prezentace zaměstnavatelů. Důležité je pro studenty i testování osobnosti nebo dovedností za účelem lepšího porozumění svým profesním preferencím a možnostem. ​
 
****

O společnosti Universum

Švédská společnost Universum je jedničkou v oblasti Employer Brandingu, kterému se věnuje již téměř 30 let. Pro klienty na celém světě je Universum důvěryhodným partnerem poskytujícím řešení a služby poskytující budování značky zaměstnavatele. Unikátní globální dosah umožňuje porovnatelnost výsledků napříč trhy. Ročně se do průzkumů společnosti Universum zapojí přes 1,5 milionu respondentů (studentů i profesionálů) z více než 2 200 škol z celého světa, v 60 zemích včetně České republiky. V roce 2013 Universum získalo na českém trhu strategického partnera – mediální skupinu Studenta Media a společně na tuzemském trhu pomáhají společnostem budovat jejich brand. Aktuální třetí ročník průzkumu Universum probíhal od listopadu 2015 do února 2016 a zapojilo se do něj 14 462 studentů z 63 univerzit a vysokých škol v České republice a také 4 040 mladých a seniorních profesionálů. 


Zdroj: Universum, universumczech.com


Autor:  
Vložil/a: Jana Galová