Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Jak vyplnit přihlášku na VŠ, VOŠ

​28. 2. 2019 uzavírá příjem přihlášek 36 fakult veřejných a státních vysokých škol. Nezapomeňte podat svou přihlášku včas.


Konkrétní termíny uzávěrky přihlášek, přijímaček 2019 nebo dnů otevřených dveří najdete na Vysokeskoly.com. Víte, jak správně vyplnit přihlášku? Všechny informace k podání přihlášky i s návodem na její vyplnění najdete v článku.

Kdy?
Veřejné školy přijímají přihlášky do konce února, v březnu, ale i v dubnu. Termíny se mohou lišit u jednotlivých fakult i programů/oborů, doporučujeme tedy nastudovat kalendář termínů na VysokeSkoly.com nebo stránky školy.
Soukromé vysoké školy: obvykle až do konce září
Umělecké obory: většinou do konce listopadu

Za kolik?
Letos si opět připlatíte, cena za jeden program je až 690 Kč. Papírové přihlášky už jsou spíše výjimkou, většinou vás stojí více než přihlášky v elektronické podobě. Formulář SEVT také neobsahuje některé údaje – např. nový systém programů, stále zde najdete obory – nebo e-mailovou adresu, spíše tedy doporučujeme elektronickou přihlášku, ať se vyhnete chybám při vyplňování.
Termín úhrady je obvykle do stejného data jako podání přihlášky, některé školy mají termín několik dní po podání přihlášky. Neuhrazení poplatku včas znamená ukončení přijímacího řízení, takže je lepší nenechávat úhradu na poslední chvíli.

Papírová nebo elektronická?
Většina vysokých škol už umožňuje podání přihlášek pouze v elektronické formě a úhradu kartou či převodem. Přihlášku tedy vyplníte, obvykle jsou vám vygenerovány údaje pro platbu, které se po provedení úhrady spárují s vaší přihláškou. Někde je nutné přihlášku vytisknout a zaslat poštou, případně doplněnou o povinné přílohy.
U velké části VOŠ naopak elektronickou přihlášku vůbec nenajdete.

Prospěch
Nejdůležitější položka u oborů, které přijímají bez přijímaček na základě prospěchu, nebo pokud žádáte o prominutí přijímacích zkoušek

Potvrzení od lékaře
Učitelské, zdravovědné a některé umělecké obory potvrzení obvykle vyžadují, někdy i s dalším speciálním vyšetřením, jinde nepovinné.

Praxe v oboru
Vyžaduje se u některých oborů kombinovaného studia.
Pro přijetí na některé obory může být podmínkou určité povolání (např. některé obory Policejní akademie ČR nebo Univerzity obrany)

Přílohy
Nejčastější přílohou k přihlášce je maturitní vysvědčení, následují seznamy přečtené literatury nebo doložení praxe. Chcete žádat o prominutí přijímaček, bonifikaci za soutěže nebo za dosaženou jazykovou úroveň? Pak budete pravděpodobně přikládat i další dokumenty (jazykové certifikáty, potvrzení účasti v soutěžích, seznamy literatury, doložení praxe atd.). U uměleckých oborů nebo studií se zaměřením na psychologii vás může čekat i tvorba motivačního dopisu, životopisu nebo eseje.
Někdy se předkládají až u přijímací zkoušky, jinde spolu s přihláškou či portfoliem.

Bonifikace
Body navíc nebo úplné prominutí zkoušek vám mohou přinést:
  • Studijní výsledky, prospěch u maturity nebo z vybraných předmětů (např. matematika, biologie, chemie)
  • Jazykové certifikáty
  • Účast v soutěžích či olympiádách
  • Přípravné kurzy nebo kurzy celoživotního vzdělávání dané školy
  • Absolvování partnerské VOŠ – zde se vám může i zkrátit doba studia
Kolik podat přihlášek?
45,7 % uchazečů v roce 2018 podalo jen 1 přihlášku
24 % podalo 2 přihlášky
14,3 % poslalo 3 přihlášky
16 % 4 a více přihlášek

Kam dál?
Vzor přihlášky - vyplněnou přihlášku najdete v příloze k tomuto článku. Podstatné jsou strany 1-3.
Nevyznáte se v jednotlivých akademických titulech? Využijte tento přehled titulů.
Chcete vysvětlit rozdíl mezi programem a oborem? Pročtěte si akademický slovníček.
Potřebujete stáhnout přihlášku? Najdete ji tady.
Hledáte přihlášku v elektronické podobě na určitou školu? Nejaktuálnější informace k přijímacímu řízení včetně odkazu na přihlášky jsou na www.VysokeSkoly.com.

Zdroj: 

Kampomaturite.cz


Autor: Zuzana Večerková
Vložil/a: Jana Cenková