Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Seznamte se s Čechy, kteří změnili svět
​​Projekt českého Googlu a společnosti Scio s názvem Po stopách vědy uvádí krátké filmy prezentující významné české vědce, jež si vybrala veřejnost. Tři krátké příběhy jsou kompilací informací ze života osobností, praktických ukázek jejich objevů a přínosu. Cílem je nadchnout mladou generaci k objevování, poznávání, a možná také k volbě povolání vědce či vědkyně, kteří svět obohacují a rozvíjí. Projekt je součástí celoročního programu Google pro vzdělávání v Česku.
 
Vyvrcholením projektu jsou tři krátké filmy o českých vědcích, jež zvolila veřejnost jako nejvýznamnější. Žáci se audio-vizuální a zábavnou formou dozví, jak vznikají vědecké objevy a vynálezy. Snímky odhalují také fakta ze životů vědců a praktické ukázky jejich práce, která ovlivnila svět a jeho vývoj. „Současné generace jsou zahlceny příklady novodobých hrdinů, které poutají jejich pozornost. To skutečně zajímavé je ale často skryto za levným mediálním „make-upem“, který zakrývá, že věda může být daleko zajímavější a dobrodružnější, než se na první pohled zdá,“ říká Bohumil Kartous za společnost Scio.
 
Přípravě videí předcházelo online hlasování, v rámci kterého veřejnost rozdala na tisíc hlasů. Vůbec nejvýznamnějším vědcem projektu se stal Oldřich Jirsák, který se svým týmem jako první sestrojil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Druhou příčku obsadil Kurt Gödel, jeden z největších logiků všech dob, který se osobně setkal i s Einsteinem. Na třetím místě se umístila Blanka Říhová, která své bádání zaměřila na imunologii a výzkum léčiv pro léčení nádorových onemocnění.
 
“Věda, a zejména technické vědy, mohou dětem pomoci zabezpečit práci. Budou mít velmi zajímavý život díky neustálým výzvám k řešení problému a jejich práce v této oblasti pomůže Čechům a Evropě zajistit výhody v hospodářské soutěži se zbytkem světa,” oceňuje Oldřich Jirsák projekt, který vznikl na základě diskuzí s odborníky a jehož smyslem je přitáhnout pozornost k tématu matematické a přírodovědné gramotnosti.
 
Videa jsou volně dostupná na stránkách www.postopachvedy.cz. Školy, učitelé přírodních věd a matematiky nebo také rodiče je tak mohou využívat při vzdělávání dětí. Kromě videí se na stránkách seznámí i s dalšími osobnostmi české vědy, pro které mohli hlasovat, ale i s dalšími Čechy a Češkami, kteří se zapsali do historie světové vědy a techniky a patří do tzv. Síně slávy. Videi provází český vědec britského původu Michael Londesborough a Marek Mikulášek jako mladík zajímající se o vědu (známí z TV pořadu Lovci Záhad).
 
Více informací najdete na www.postopachvedy.cz.

 

Zajímavá fakta:

Oldřich Jirsák (1. místo)
 
Spolu se svým týmem jako první na světě sestavil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Ta jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas a používají se ve zdravotnictví i v průmyslu. Je autorem více než padesáti patentů. Vynalezl také technologie objemových textilií. Za vývoj unikátního přístroje získal Cenu invence v soutěži Česká hlava.
 
      Narozen roku 1947 v Hradci Králové
      Škola ho nijak zvlášť nezajímala, chtěl se stát houslistou
      Dětské koníčky: fotbal, stavba pramic, budování bunkrů
      Vzor: Tomáš Baťa
      Zajímavost: Česko je jedinou zemí vyrábějící stroje na výrobu nanovláken
 
Kurt Gödel (2. místo)
 
Soustředil se na logiku a na teorii relativity, ale také na otázky ohledně času. Podařilo se mu dokázat dvě věty o neúplnosti, které znamenaly zásadní zlom v chápání matematiky. Jeho teorie jsou stejně významné jako ty Einsteinovy, s nímž se osobně setkal.
 
      Narozen roku 1906 v Brně, v tehdejším Rakousko-Uhersku, zemřel roku 1978 v Princetonu, USA
      Rodinná přezdívka: Pan Proč? (kvůli jeho zvídavosti)
      Zájem o matematiku: od 14 let
      Oblíbený film: Sněhurka
      Americký časopis TIME ho v roce 2000 zařadil mezi 100 nejvlivnějších myslitelů lidstva
      Gödelovy objevy v matematice zanechaly obrovský dopad i na dnešní matematiky, kteří ji rozvíjejí dál
 
Blanka Říhová (3. místo)
 
Své bádání zaměřila na imunologii a výzkum léčiv pro léčení nádorových onemocnění. Kromě toho se věnuje genetice, experimentální onkologii, toxikologii a lékařské biochemii. Za svůj přínos vědě získala mnoho domácích i zahraničních ocenění.
 
      Narozena roku 1942 v Praze
      Oblíbené předměty ve škole: fyzika a biologie
      Dětské koníčky: tanec a gymnastika
      Oblíbené jídlo: svíčková, plněné papriky, houby
      První brigáda: průvodčí v tramvaji
      Životní pravidlo: Práci volte podle toho jestli vás baví, ne podle toho, jak je placená
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková