Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Jak si rozšířit slovní zásobu
​Zadání slohové práce, kde je uveden údaj, jaký minimální počet slov musí obsahovat vaše slohovka. Kdo by se s  tím měl  počítat, že? Ještě, že to umí Word. Pokud je pro vás obtížné splnit zadání, čtěte dál.

Jak si slovní zásobu zvýšit? Nejsnáze se zvyšuje pasivní slovní zásoba. Ale pokud některé slovo uslyšíte nebo přečtete vícekrát, je pravděpodobné, že jej začnete používat sami a zařadí se i do aktivní části vaší slovní zásoby. Čtěte, co to jde! Ano, vážně. Čím více knih přečtete, tím lépe. Zkuste třeba Čapkovo RUR nebo Válku s mloky. Ale  nemusí to být nutně jen klasika a knížky. I když čtení statusů na Facebooku  nebude úplně ono. Časopisy také nejsou k zahození, ale obrázková literatura a komiksy vám moc nepomůžou.

Tak jako v Shawově Pygmalionu dochází k ovlivňování vaší mluvy okolím. Záleží tak na tom, kde se pohybujete, s kým komunikujete a s kým trávíte svůj volný čas.
 
Záleží i na vzdělání, takže studujte, dokud můžete. Do extrémů zacházet však nebudeme. Ale  je pravda, že čím vyšší má jedinec vzdělání, tím vyšším počtem slov obvykle disponuje. A pokud potřebujete slovní zásobu ke vzdělání, tak čtěte dál.
 
Pokud ani tyto vyzkoušené recepty nepomáhají, poradíme vám ještě jeden. Mějte u sebe pokud možno vždy slovník synonym. Budete-li psát i pouhou textovku, vyberte  si pár vět, nejlépe samozřejmě všechny, a zkuste je napsat tak, abyste použili co nejméně slov z původní větné  skladby a přitom nezměnili význam. Pokud nebudete vědět, využijte slovník. Když to vydržíte poctivě měsíc či více, možná doženete i Čapka.
 

 
Zdroj: Národní informační centrum por mládež, www.icm.cz  
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková