Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Jak vidí start své kariéry dnešní studenti?

​Absolventi měli vždy složitější vstup na pracovní trh. Loni bylo podle Mezinárodní organizace práce na světě 74,5 milionů nezaměstnaných ve věku 15-24 let.

 

Během účasti na univerzitních veletrzích práce Profesia.cz a personální agentura AC Jobs provedly anketu mezi 565 studenty, jak přistupují k nalezení prvního zaměstnání. 

Polovina studentů neví, co je čeká

Z ankety vyplynulo, že 36% studentů si trh práce pravidelně monitoruje. Pracovní portály k tomuto účelu poskytují zdarma formuláře, kde specifikujete o jakou práci máte zájem a denně vám chodí čerstvé nabídky na email. Každý desátý student je přesvědčený, že uplatnění najde vždy. 41 procent studentů si není jisto a 11 procent netuší, co se v jejich oboru momentálně na pracovním poli děje.
 
,,Říká se, že štěstí přeje připraveným. Čím dříve studenti začnou monitorovat trh práce ve svém oboru, tím více času mají na doučení se a získání zkušeností s požadavky, které jsou na uchazeče o práci v daném odvětví či pozici kladené. Zároveň zjistí, kdo jsou klíčoví hráči v jejich oboru.” říká Kateřina Jaroňová z pracovního portálu Profesia.cz.
 

Dvě třetiny studentů hledá práci už rok před ukončením studia

Každý čtvrtý student začíná hledat práci 2 roky před ukončením studia. Studenti se snaží najít především praxi v oboru, jsou však ochotní stále častěji jít na neplacenou stáž, nicméně pořád převažují brigády nebo zkrácené úvazky mimo obor studia nejen v České republice, ale i v zahraničí. Většina studentů, 36% dotazovaných, si hledá zaměstnání 1 rok před opuštěním školních lavic.
 
Půl roku před ukončením studia začíná s hledáním práce 11% studentů a pár měsíců před ukončením každý šestý, je to však období, kdy se dokončují diplomové práce, uzavírá se poslední ročník a zároveň je třeba se připravit na státní zkoušky, tudíž hledání práce není věnovaná adekvátní pozornost.
 
Jen 5% studentů již práci má. Osm procent studentů začíná s hledáním až po úspěšném ukončení vysoké školy, z toho si každý padesátý nechává hledání práce až po posledních prázdninách.
 
Graf 1: Jak dlouho před ukončením studia si hledáte práci?
 
2014_05_tema_1 
 

Při hledání práce rozhoďte sítě všude

Nejpružnější a nejvyužívanější kanál při hledání pracovních nabídek je internet. Studenti hledají práci a zároveň informace o zaměstnavatelích nejčastěji na stránkách společností (33%). Každý čtvrtý reaguje na pracovní nabídky, vystaví si životopis nebo zapne agenta pro nabídky na pracovním portálu. Devět procent studentů hledá práci v sociálních sítích. Každý šestý hledá práci přes známe. Dvacettři procent studentů využívá personální agenturu.
 
Zdroj: Profesia, www.profesia.cz
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková