Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Kde chtějí čeští vysokoškoláci - děti generace Y neboli tzv. Millennials pracovat?
Společnost Universum ve spolupráci se Studenta Media na začátku května na konferenci Universum Awards zveřejnila výsledky čtvrtého ročníku průzkumu „Czech Republic’s Most Attractive Employers 2017“. Největší kariérní studie v Česku se letos zúčastnilo celkem 14 280 vysokoškolských studentů.

Google a Škoda Auto bodovali i letos

Na základě průzkumu se mimo jiné každoročně vyhlašují žebříčky nejatraktivnějších zaměstnavatelů v pěti kategoriích podle studijních oborů respondentů.

Již počtvrté letos bodovala společnost Google, která opět obsadila první příčku hned ve dvou kategoriích – u studentů ekonomických oborů a u studentů IT. Zatímco u studentů IT zůstávají všechny čtyři přední příčky nezměněny a kromě již zmíněného Googlu na prvním místě se letos opět umístil Microsoft, IBM a Seznam.cz na čtvrtém místě, u studentů ekonomických oborů došlo k mírným změnám. Na úkor Letiště Praha, které letos obsadilo 3. pozici, poskočila na druhé místo Škoda Auto. O čtyři příčky výše, na letošním čtvrtém místě, se umístil Microsoft. Škodovka bodovala stejně jako v předchozích dvou letech také u studentů technických oborů. Na druhé pozici se umístil Siemens, jeden z největších výrobců elektroniky na světě, a třetí příčku letos obsadil Bosch, který poskočil z 9. místa.

Také u studentů přírodních věd stejně jako v předchozích dvou letech zvítězila akademická půda. Konkrétně by si nejvíce přáli pracovat v Akademii věd České republiky. Druhé místo v preferencích studentů znovu obsadila farmaceutická společnost Zentiva a hned za ní se i v tomto opět žebříčku umístil Google. Také studenti práv volili stejně jako loni. První tři pozice obsadily následující instituce – Soudy, Státní zastupitelství a Ministerstvo vnitra. Na kompletní žebříček se podívejte na http://www.universumczech.com/pruzkum.

Nováčci nominovaní samotnými studenty

Studenti mají možnost vybírat firmy nejen z nominačního seznamu, ale také doplnit 2 firmy, které jim v seznamu chybí. Tyto nominace se zohledňují pro další ročník průzkumu a nejúspěšnější z nich získají cenu. Studenti ekonomie letos nominovali Amazon, u studentů techniky zase vyhrál Aircraft Industries, v oboru přírodních věd to byl Národní bezpečnostní úřad a nakonec, IT studenti nominovali společnost Kiwi.com. Jana Blehy, Community Managera Kiwi.com, jsme se ptali, na co firma láká mladé, aby do svých řad získali ty nejlepší z nejlepších. "Pracujeme s nejmodernějšími technologiemi, navštěvujeme světové konference, organizujeme a podporujeme místní IT meetupy, hackathony, soutěže, rozjíždíme stáže na open source projektech, učíme se z chyb… a učíme se často".

Skokan roku 2017

Další oblíbenou kategorií je Skokan roku. V ní byly oceňovány firmy, které u studentů poskočily v žebříčku daný rok nejvíce. Pro studenty ekonomie to byl v tomto roce Lidl. U studentů techniky zvítězila společnost Faurecia zabývající se automotive průmyslem. Studenti přírodních věd letos v žebříčku vynesli vzhůru automobilku TPCA, studenti IT Rockaway a právníci nejčastěji volili mezinárodní právnickou firmu Dentons Europe CS. „Mladé talenty lákáme především na charakter a kvalitu práce, kterou děláme, a na možnost úzce spolupracovat s těmi nejlepšími a učit se od nich v rámci těch nejatraktivnějších českých i přeshraničních projektů, díky jejich různorodosti jsou pak naši koncipienti velmi úspěšní u advokátních zkoušek. Velmi dbáme o kvalitu pracovních vztahů a otevřenou komunikaci, které podporujeme různými mimopracovními aktivitami,“ odpovídala HR/office manažerka pražské kanceláře Dentons Miroslava Kubicová.

Kariérní preference a platová očekávání generace Millenials

Výsledkem Universum Talent Survey nejsou jen žebříčky nejatraktivnějších zaměstnavatelů, ale také velmi detailní data o kariérních preferencích studentů, a to jak v lokálním, tak i globálním srovnání – společnost Universum totiž působí téměř v 60 zemích světa. Zde představujeme některé z nejzajímavějších a nejvýraznějších výsledků průzkumu.

Letos se očekávaný nástupní plat bez odměn a bonusů vyšplhal na částku 26 653 Kč. To je bezmála o tisíc korun více, než loni, kdy se studenti spokojili s 25 661 Kč. Nejmenší očekávání mají stejně jako v loňském roce studenti humanitních oborů, jejichž představa činí jen 23 817 Kč. To studenti IT si představují finanční ohodnocení ve výši 31 506 Kč, čímž i letos ve srovnání s dalšími obory vedou. Zajímavé je, že v letošním roce výrazně vzrostlo očekávání studentek IT. Za absolutně nejdůležitější kariérní cíl už několik let považují studenti napříč obory work-life balance. Z našeho výzkumu vyplývá, že pod tímto pojmem si studenti představují zejména flexibilní pracovní podmínky, čas na osobní zájmy nebo to, zda firma nabízí přátelské pracovní prostředí. Právě přátelské pracovní prostředí uvádí jako důležité kritérium při výběru zaměstnavatele 66 % českých studentů a studentek.
Kariérní zkušenosti Millennials

Překvapivé bylo také zjištění, že více studentů má zkušenosti s prací na částečný úvazek mimo svůj studijní obor než v rámci něj. Což sice může být škoda, ale nejsme v tomto směru ve světě žádnou výjimkou. „Češi se o sebe musí „umět postarat“ už během studií. 88 % studentů někdy pracovalo nebo pracuje na brigádu, 53 % na částečný úvazek mimo studijní obor a 36 % v rámci svého oboru. Oproti zahraničním vrstevníkům jsou tato čísla velmi nadprůměrná. To nás odlišuje např. od Německa nebo Francie, kde místní studenti častěji absolvují stáže, které u nás tak časté nejsou a zkušenosti s nimi má jen čtvrtina vysokoškoláku,“ komentuje country koordinátorka průzkumu pro ČR Irena Rákosová. Vybočují jen studenti IT. Snad proto, že nemají problém takovou brigádu sehnat, zkušenosti v oboru jich získá už během studia 45 %.Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková