Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Kudy kam: návody k řešení různých životních situací

​Od začátku května funguje nový web rodiny portálů Zkola, který nabízí řešení čtyř stovek životních situací zaměřených na mladé lidi. Webové prostředí Kudy kam je jedním z výstupů společného projektu Zlínského a Olomouckého kraje s názvem Kudy kam - orientace žáků Olomouckého a Zlínského kraje v systému veřejné správy.
kudykambarevné web.jpg
Od začátku roku 2012 připravují odborní pracovníci ze Zlínského a Olomouckého kraje internetovou aplikaci, která umožní nalézt řešení situací, se kterými se mohou setkat zejména žáci devátých ročníků základních škol, žáci středních škol a absolventi středních škol, které jsou spojeny s jejich věkem, studiem a jeho ukončením, hledáním dalšího uplatnění, ale i např. hospodařením ve vlastní domácnosti, zdravím a mnohým dalším, co mohou respondenti řešit s pomocí úřadů. Podnětem k vytvoření tohoto webového prostředí byly výsledky průzkumu provedeného ve zmíněné cílové skupině, které poukázaly na nedostatečnou orientaci těchto mladých lidí v systému veřejné správy a povědomí o tom, jaké postupy volit např. v situaci, kdy se by se měli odvolat proti rozhodnutí, nebo třeba podat žádost k získání informací.

V květnu 2014 bylo toto webové prostředí přeneseno do ostrého provozu a bude postupně představováno více než dvěma tisícům žáků a několika stovkám vedoucích pracovníků škol a výchovných poradců ve Zlínském a Olomouckém kraji. V aplikaci dosažitelné na adrese www.kudykam.eu najdou její uživatelé řešení k celkem 400 životních situací – problémů. Ty jsou rozčleněny do čtyř oblastí: školství a životní prostředí, rodina a vztahy, občansko-právní a sociální a zdraví. Během řešení všech situací jsou uživatelům kladeny otázky upřesňující daný problém a v závěru je jim nabídnuto řešení v podobě odkazu na instituci nebo zdroj, ze kterého mohou čerpat. Uživatelé mají k dispozici potřebné informace, formuláře, vzory dokumentů a další kontakty na místa, která s problematikou souvisí.
 
Práce na celém výsledné službě řídí Zlínský kraj a partnersky se na něm podílí také kraj Olomoucký. „Určitě tímto projektem nemůžeme postihnout všechny situace, do kterých se mladý člověk dostává, ale věříme, že pokrýváme nejčastější otázky žáků ve věku od ukončení základní školy až po ukončení střední školy. Za velmi přínosné považuji i to, že žáci mohou získat návod na řešení takových situací, na které se stydí zeptat, nebo jsou jim nepříjemné konzultovat s jinými lidmi,“ říká PaedDr. Petr Navrátil, radní Zlínského kraje.
 
Že vedení kraje je přesvědčeno o prospěšnosti aplikace, potvrzuje i to, že prostředí „Kudy kam“ je zařazeno do rodiny portálů školství Zlínského kraje Zkola (www.zkola.cz), do kterého patří i databáze dalšího vzdělávání Sofia (www.sofia.cz) nebo poradce pro výběr střední školy Kam na školu ve Zlínském kraji – Burza škol (www.burzaskol.cz).
 
kudykam clear web.png
 

Projekt KUDY KAM – orientace žáků Olomouckého a Zlínského kraje v systému veřejné správy je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu České republiky.
logolink experimentarium.png 
Autor: Radovan Výsmek
Vložil/a: Jana Vodáková