Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Mezinárodní den studentů

17. listopadu slavíme Mezinárodní den studentů. Události, které proběhly ve stejný den padesát let po sobě, v letech 1939 a 1989, byly pro československý národ naprosto zásadní. Vznik mezníků ovlivnili především studenti. Ne každý si ale uvědomuje, jak význačnou roli hráli, co k událostem vedlo a jak spolu souvisí. 

​15. března 1939 obsadilo nacistické Německo české země poté, co se Slovensko 14. března odtrhlo a vytvořilo samostatný stát. O den později byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. Tato událost proběhla bez významných protestů českého národa. K těm došlo až v říjnu 1939.

Nevydařená oslava zaniklého státu

Lidé se sešli na protinacistické demonstraci v Praze 28. října 1939, v den výročí vzniku Československa. Tato akce byla dlouho připravovaná odbojovými organizacemi i ilegální komunistickou stranou. Protestů se zúčastnilo na 100 tisíc lidí. Především na Staroměstském a Václavském náměstí se scházeli davy demonstrantů. Nacistická policie na sebe nenechala dlouho čekat. Došlo k několika střetům, jejichž výsledkem bylo zastřelení dělníka Václava Sedláčka a těžkému poranění dalších 15 účastníků demonstrace. Mezi nimi byl i student Lékařské fakulty Jan Opletal, který utrpěl průstřel břicha.

Opletal následkům zranění 11. listopadu podlehl. Čtyři dny poté, 15. listopadu 1939, se konal pohřeb. Toho se zúčastnily tisíce studentů a stal se tak impulsem k dalším protinacistickým demonstracím.

Nacističtí pohlaváři ale nemohli nechat studenty jen tak protestovat, a proto 17. listopadu zasáhli. Gestapo obsadilo studentské koleje, uzavřelo všechny vysoké školy, asi tisícovku studentů odvleklo do koncentračních táborů a devět studentských vůdců bylo popraveno. O dva roky později, v roce 1941, byl 17. listopad na počest těchto obětí vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva. Došlo k tomu na zasedání Mezinárodní studentské rady v Londýně.

Jak už datum napovídá, 17. listopad 1989 se dnem studentstva úzce souvisí. V tento den si většinou připomínáme výročí sametové revoluce, a mnoho lidí ani neví, že je zasvěcen i studentům. Vidí v něm státní svátek, kdy nemusí do práce. Ovšem pokud by nebylo těch tisíců statečných vysokoškoláků, žili bychom možná pořád v socialistické zemi.

Celé znění článků včetně fotografií a videí naleznete na webu www.studenta.cz.

Zdroj: www.studenta.cz

Autor: Hana Grohová
Vložil/a: Jana Cenková