Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Co si ohlídat na začátku školního roku - manuál pro rodiče, žáky i studenty

Od první třídy základní školy až po maturitní ročník, každý školní rok je důležitý, ale některé jsou zlomové. V našem přehledu se dočtete, na co nezapomenout a na co se připravit.


Co to stojí

Většina žáků a studentů ZŠ a SŠ za vzdělávání neplatí. Rodinný rozpočet ale dostane zabrat i tak. I když mobil v první třídě možná nebude potřeba, s postupujícím věkem (a v závislosti na velikosti města) se mu nakonec pravděpodobně nevyhnete, a podobné je to s dalšími položkami našeho seznamu. Zde je soupis hlavních nákladů:

  • Školní batoh, psací, výtvarné a další školní potřeby, vybavení na tělocvik, pomůcky a oblečení na praxi (odborné školy)
  • Knihy, učebnice, pracovní sešity
  • Kroužky/sport, družina na 1. stupni, kurzy (např. jazykové, autoškola atd.)
  • Nábytek
  • Stravování, školní jídelna
  • Doprava
  • Telefon, počítač, kredit, data
  • Školní akce (výlety, kultura atd.)
  • Kapesné

 

1. třída

I do první třídy to chce důkladnou přípravu, která začíná výběrem školy. Informace k zápisům a odkladu školní docházky najdete v našem dalším článku.

Psychologové a specialisté na vzdělávání se shodují v tom, že dítě před začátkem školního roku není třeba nijak připravovat. Je lépe to nechat přímo na učitelích. Výjimkou jsou případy, kdy se budoucí žák těší tolik, že přípravu sám vyžaduje. Existuje mnoho publikací pro budoucí prvňáčky, které zábavnou formou procvičují nejrůznější dovednosti.

Naopak materiální příprava je nutná. Školy obvykle pořádají schůzky pro rodiče, kde získáte doporučení k pořízení prvních pomůcek, seznamy potřeb pro první třídy a podobně. Výčet těch nejdůležitějších jsme uvedli v předchozí kapitole.

 

5. třída

Uvažujete o osmiletém gymnáziu? Rozhodnutí zda ano či ne je potřeba udělat právě v páté třídě.

Zvažte svoje předpoklady, dostupnost vybrané školy, finanční stránku a šance na přijetí, sežeňte si reference o dané škole. V prvním kole můžete podat max. 2 přihlášky. Potřebujete více informací? Stáhněte si zdarma náš e-book a podívejte se na detailní články k tomuto tématu.

Důležité termíny:

1. března - uzávěrka 1. kola přihlášek, termín pro obdržení zápisového lístku

polovina dubna - konání testů

Stáhněte si testy CERMAT

Většina středních škol se zapojila do testování jednotných přijímacích zkoušek, můžete vyzkoušet typy otázek v testu, časové limity. Stahujte zde.

Učebnice, které doporučujeme

Online kurzy

Příprava na přijímací zkoušky z matematiky na osmiletá gymnázia

 

7. třída

Je vám druhý stupeň těsný? Nepovedly se vám přijímačky v páté třídě nebo jste dozráli k tomu, že byste přece jen chtěli "zamířit výš"?  Výběr škol je omezenější než u osmiletých gymnázií, i tady můžete v prvním kole podat až dvě přihlášky.

Důležité termíny:

1. března - uzávěrka 1. kola přihlášek, termín pro obdržení zápisového lístku

polovina dubna - konání testů

Vyzkoušejte testy CERMAT

Stáhněte si testy jednotných přijímaček z minulých let a zjistěte, jak jste na tom.

Doporučené učebnice pro přípravu

 

9. třída

Na výběr máte přes 1300 středních škol, více než 76,5 % studentů volí obor zakončený maturitní zkouškou. Přibližně třetina studentů se vzdělává v gymnáziích a lyceích. V roce 2014/2015 byla šance na přijetí v 1. kole přijímaček 73,2 %, ale u nejžádanějších škol se pohybuje pod 50 %.

Potřebujete poradit s výběrem oboru? Zajímá vás kolik můžete podat přihlášek, kdy odevzdat zápisový lístek nebo jak postupovat v případě, že obdržíte rozhodnutí o nepřijetí? Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte všechny informace na jednom místě.

Důležité termíny:

1. března - uzávěrka 1. kola přihlášek, termín pro obdržení zápisového lístku

polovina dubna - konání testů

Zjistěte, jak byste dopadli v testech

Vyzkoušejte jednotné přijímačky z minulých let a uvidíte, jakou máte šanci na přijetí.

Doporučené učebnice pro přípravu najdete zde

 

1. ročník SŠ

Pokud jste nezvolili víceleté gymnázium, představuje prvák zásadní zlom. Nové prostředí, noví učitelé, noví lidé a hlavně - nový systém učení a hodnocení. Může se stát, že se prospěch bude dost lišit od výsledků, na které jste byli zvyklí na základce.

Školy často pořádají seznamovací kurzy pro prváky nebo adaptační kurzy pro vyrovnání úrovně učiva - doporučujeme je využít. Přečtěte si náš článek o motivaci k učení a jak se učit.

 

4./maturitní ročník

Kde začít? Ideálním pomocníkem jsou e-booky. Zjistíte v nich všechno, co vás zajímá k danému oboru nebo k maturitě - termíny, testy, odpovědi na nejčastější dotazy.

Nevíte ještě, na jakou školu byste chtěli pokračovat? Přečtěte si náš článek, jak vybrat vysokou školu. Na mnoho oborů se navíc můžete dostat úplně bez přijímaček nebo vám mohou být prominuty - přehled pro daný rok najdete na www.VysokeSkoly.com nebo v našem článku.

Chcete maturovat z cizího jazyka nebo matematiky? U obou předmětů je "úmrtnost" kolem pětiny maturantů, vyzkoušejte testy CERMAT z minulých let a ujasněte si to.

Maturitní otázky, okruhy i čtenářské deníky seženete na www.Seminarky.cz a www.Ctenarsky-denik.cz. Téměř všechny učebnice k přijímačkám a maturitě pak dostanete v našem e-shopu www.KamPoMaturite.cz.

18 let připravujeme maturanty v prezenčních kurzech. Od října zahajujeme nulté ročníky - přípravné kurzy k přijímačkám na nejobtížnější obory. Psychologie s šancí na přijetí kolem 4 % nebo medicína s 20 - 30 % úspěšných uchazečů o studium? Naši lektoři připravili úspěšně stovky studentů před vámi. Prezenční kurzy k přípravě na maturitu z češtiny, angličtiny nebo matematiky zahájíme v lednu. Pokud prezenční kurzy nepřipadají v úvahu, podívejte se na online přípravu k maturitě a na testy OSP.

Důležité termíny:

listopad - uzávěrka přihlášek na některých uměleckých oborech

prosinec - uzávěrka přihlášek k jarnímu běhu státní maturity, 1. termín NSZ SCIO

leden - dny otevřených dveří většiny vysokých škol

únor, březen - uzávěrka přihlášek většiny veřejných VŠ

duben, květen - talentové a praktické zkoušky např. pedagogických nebo zdravotnických fakult, termín konání TSP na MU, písemné a praktické zkoušky profilové i společné části maturity

červen - přijímací zkoušky většiny VŠ

Doporučené učebnice:

Stáhněte si zdarma naše e-booky - jak udělat maturitu, přijímačky na nejžádanější obory a další

Učebnice k maturitě

Učebnice k přijímacím zkouškám

Přípravné kurzy

Přijímací zkoušky

Maturita

Online kurzy

 

Více informací najdete tady:

Přijímací zkoušky na SŠ

E-book jak vybrat SŠ a jak se na ni dostat

E-booky jak se dostat na nejžádanější obory

Státní maturita

Co když neudělám maturitu

Jak se dostat na nejžádanější obory

Dny otevřených dveří vysokých škol

Odvolání + co když neudělám přijímačky na VŠ

Status studenta

VZ MŠMT


Zdroj: Kampomaturite.cz


Autor: Zuzana Večerková
Vložil/a: Jana Cenková