Studenti SPŠP-COP Zlín na projektovém setkání Safnot v Bulharsku

18. červen 2019
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Kateřina Dvořáková
Studenti SPŠP-COP Zlín na projektovém setkání Safnot v Bulharsku

Ve dnech 6. až 11. června 2019 proběhlo další setkání mezinárodního projektu Save the Future Not Only Today (SAFNOT) financovaného EU prostřednictvím programu Erasmus+. Tentokrát se studenti SPŠP-COP Zlín setkali se svými projektovými partnery z Turecka, Bulharska, Rumunska a Lotyšska v bulharském městě Dobrich.

Zde se během projektových aktivit seznámili s bulharskou historií, kulturou i místními kulinářskými specialitami, jejichž přípravu si mohli sami vyzkoušet. Také navštívili uličku „Starý Dobrich“, kde v historických malebných domcích uchovávají tradiční řemesla jako čepičář, kloboučník, koželuh, kožešník nebo knihař. V sobotu společně strávili krásné chvíle v botanické zahradě Balchik, v mušlí biofarmě a na mysu Kaliakra, prošli si přímořské letovisko Varnu.

Nejdůležitějším bodem bohatého programu ale byly workshopy, ve kterých mezinárodní týmy sestavené ze studentů partnerských škol z Bulharska, Lotyšska, Rumunska, Turecka a České republiky plnily různé úkoly. Prvním z nich bylo vytvořit praktické a účelové výrobky z již použitých materiálů (skla, papíru, plastů, plechovek atd.) na vybavení kanceláře, třídy nebo domácnosti. Dále účastníci navštívili speciální zoo pro zvířata v nouzi Ecovillage “Dobrozhuntsi”, kde se při komentované prohlídce seznámili s péčí o zraněná zvířata i o zvířata, které si lidé původně přinesli domů jako domácí mazlíčky a pak už se o ně nemohli nebo nechtěli starat. Zlatým hřebem této prohlídky byl medvěd hnědý, který si v bezprostřední blízkosti pochutnával na mrkvi a jablíčkách přinesených návštěvníky zoo. V zoo také proběhl další workshop. Projektový tým zde společným úsilím vyrobil plot z větví a klacků kolem výběhu pro jeleny sika.

Projektový tým byl také pozván na radnici, kde se účastníci dozvěděli o recyklačním programu města Dobrich.

Poslední den patřil návštěvě recyklační stanice ve Stozheru, kterou postavili s pomocí peněz z EU. Závěr celého setkání patřil výletu do přímořského letoviska Varna, které má krásné historické centrum se širokou pěší zónou a kouzelný park podél mořského břehu s příznačným názvem Mořská zahrada. V tomto parku je situováno Delfinárium, jehož návštěva byla zlatou tečkou za báječným týdnem.

Děkujeme partnerské škole Sdruzhenie Chastna profilirana gimnaziya po turizam i predpriemachestvo Rayko Tsonchev z města Dobrich za skvěle připravené projektové setkání, ze kterého si všichni účastníci odvezli nové poznatky, dovednosti a nezapomenutelné zážitky.