Stmelme žáky skrze Projekty proměny

30. duben 2021
Pedagogové
Autor/ka článku: Hana Martináková
Stmelme žáky skrze Projekty proměny

Ve slavnostní akci To nejlepší z Komenského se mimo známých osobností představily i studentské týmy, které se zapojily do Projektů proměny. Nezávisle na veřejném hlasování odborná komise vybrala ze soutěžních projektů TOP vítězný Projekt proměny, který obdržel zvláštní cenu – dárkový poukaz v hodnotě 50 000 Kč na společný zážitek. Cenu získala ZŠ TRIVIUM PLUS, o.p.s. v Dobřanech s projektem Autobusová zastávka, kterou sami žáci  zrenovovali. Nechte se inspirovat a zapojte se se svými žáky do dalšího ročníku.

Žáky motivovala k zapojení do Projektů proměny paní učitelka českého jazyka Eva Bašková. Jak s rekonstrukcí zastávky začali? “První byl zmoklý klavír a potom jsme s dětmi začali přemýšlet, že by bylo fajn tu zastávku celou zvelebit.” Zastávka se doplnila o knihovnu, ušák, stolní hry a vybavení postupně přibývá. O zastávku se škola stará v rámci projektu Komenský 2020, který vychází z myšlenky nápravy věcí lidských a týká se i prostředí, ve kterém děti žijí. Ředitel ZŠ a MŠ v Dobřanech Jan Grulich tento čin ocenil slovy: “Mám radost z každého projektu, tento nestál žádné peníze a myslím si, že má velký výchovný význam.” Autobusová zastávka uprostřed vesnice je tak neformálním centrem veškerého dění.  Spolu s tímto TOP projektem byly oceněny tři vítězné týmy v kategorii ZŠ a tři v kategorii SŠ. Více na www.komensky2020.cz/verejne-hlasovani .

Projekt Komenský není o předávání informací, ale je zaměřen na to, aby se člověk/žák rozhlédl kolem sebe, uviděl, co je kolem něj v nepořádku a co je v jeho moci, aby se snažil napravit. Komenský byl totiž přesvědčen, že vzdělaný člověk nejen ví, co je dobré, ale také chce dobré a koná dobré a to i když se nikdo nedívá. Slovy garanta projektu doc. Jana Hábla: “Chceme dát každému příležitost, aby se dotkl něčeho dobrého, když začne něco dělat, když se začne proměňovat jeho charakter.” Projekty proměny jsou ideální možností ke stmelení kolektivu.

Projekt Komenský 2020 končí, ale Příběhy lidskosti pokračují. Co to v praxi znamená, můžete sledovat na webu komensky2020.cz , YouTube a Facebooku Komenský 2020.

Zdroj: Škola pro Život