Stipendium Dr. Andreie Kleina – bakalářské studium na University College Oxford

23. červenec 2021
Vzdělávání v zahraničí
Autor/ka článku: Martina Němcová

​University College v Oxfordu nabízí bakalářské stipendium Dr. Andreie Kleina pro talentované studenty a studentky z České republiky. Základní podmínkou pro získání stipendia je přijetí ke studiu na University College v Oxfordu.

University College, které se často přezdívá Univ, nejstarší ze 38 kolejí tvořících Oxfordskou univerzitu,  je skutečně mezinárodní kolej – více než třetina studentů přichází ze zahraničí. Tato kulturní rozmanitost tvoří nedílnou součást zkušenosti, kterou studentům nabízíme. Právě v tomto duchu se nese naše nejnovější iniciativa, založení nového bakalářského stipendijního projektu zaměřeného výhradně na studijně nadané mladé lidi z České republiky – České stipendium Dr. Andreie Kleina.

Cíl stipendia je jednoduchý – zajistit, aby se studentkám a studentům s vysokým akademickým potenciálem pocházejícím z České republiky dostalo potřebné finanční podpory na živobytí během jejich studia na Univ v Oxfordu.

Stipendium poskytuje finanční podporu pro jednoho studenta, která by mu/jí umožnila žít a studovat v Oxfordu, v hodnotě £ 9,000 ročně.

V září 2020 nastoupily ke studiu na Univ Karolína a Hana – české studentky podpořené stipendiem Dr. Andreie Kleina. Podívejte se na video publikované na stránkách Univ, kde obě studentky hovoří o svém prvním roce studia a dávají tipy dalším českým studentům, kteří mají zájem o toto stipendium.

České stipendium Dr. Andreie Kleina

České stipendium Dr. Andreie Kleina bude otevřeno pouze pro studenty, kteří mají trvalý pobyt v České republice. Tito studenti budou vybráni obvyklým způsobem a v souladu s obvyklými akademickými kritérii University College a Oxfordské univerzity. O České stipendium Dr. Andreie Kleina není podávána samostatná žádost. Studenti podají obvyklou žádost o studium na University of Oxford a University College a všichni studenti splňující výše zmíněná kritéria budou automaticky zařazeni do výběru na České stipendium Dr. Andreie Kleina. Studenti budou do tohoto výběru zařazeni, pouze pokud budou úspěšní v obvyklém kompetitivním přijímacím řízení na Univerzitu a College (tj. pokud se očekává, že získají naši standardní podmínečnou nabídku přijetí na obor, kam se hlásili).

Studenti, kteří prokáží finanční potřebu, budou upřednostněni při výběru kandidátů na stipendium.

Zdroje informací

Další informace lze nalézt na webových stránkách Univerzity (www.ox.ac.uk/admissions/undergraduate). Tyto stránky také obsahují informace o přijímacích kritériích a podmínkách pro jednotlivé obory, podrobnosti o studiu jednotlivých oborů, možnosti studijních bloků a další.

Na stránkách Univ (www.univ.ox.ac.uk) je více o univerzitní koleji. Na stránce https://www.univ.ox.ac.uk/applying-to-univ najdete oficiální dokumentaci a návod na podání přihlášky.

Dotazy ohledně Českého stipendia Dr. Andreie Kleina nebo přihlášce do Oxfordu zodpoví Bruce Forman, Admissions Manager, University College, High Street, Oxford, OX1 4BH.  E-mail: Bruce.Forman@univ.ox.ac.uk.

University College Oxford

Založena v roce 1249, Univ má v dnešní době asi 390 studentů bakalářského studia a asi 200 postgraduálních studentů z asi 50 různých zemí. Univ je neformální a uvolněná, avšak vědecky velice seriózní instituce. Očekáváme, že naši studenti budou mít motivaci a disciplínu ve studiu, nebudou se bát vysokých nároků a předpokladů, budou otevřeni novým myšlenkám. Mnozí studenti Univ vynikli posléze ve svém oboru. Ať už v pedagogice, ekonomii, medicíně, vládních organizacích, právu či státní službě, absolventi Univ jsou často úspěšní lidé, kteří jsou schopni zlepšit život lidí kolem sebe. Mezi naše bývalé studenty patří například britští premiéři Clement Attlee a Harold Wilson, australský premiér Bob Hawke, americký prezident Bill Clinton, fyzik Stephen Hawking, básník Percy Shelley či spisovatel V. S. Naipaul.

Dr. Pavel Klein

Dr. Pavel Klein, který se narodil v bývalém Československu a později vystudoval na University College v Oxfordu medicínu, založil Kleinovo české stipendium na památku svého otce, Dr. Andreie Kleina. Dr. Andrei Klein přežil nacistický koncentrační tábor za druhé světové války, stal se úspěšným lékařem a emigroval do Velké Británie po sovětské okupaci Československa v roce 1968. Dr. Pavel Klein vzpomíná: „Považuji za velké privilegium, že jsem mohl strávit důležitá léta svého mládí na University College v Oxfordu. Změnilo to můj život. Doufám, že toto stipendium umožní druhým získat podobnou zkušenost. Má léta v Oxfordu byla fantastická. Dlužím svému otci mnoho a doufám, že toto stipendium bude moci udržet při životě jeho památku tím, že umožní jiným prožít to, co on sám nemohl.”