Štěněcí canisterapie rozněžnila celou SOŠ a Gymnázium Staré Město

25. březen 2024
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Petra Benešová
Štěněcí canisterapie rozněžnila celou SOŠ a Gymnázium Staré Město

Pro studentky a studenty Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město bylo úterý 12. března velkým překvapením. Canisterapeutický spolek Bratrstvo psích tlapek ze Zlína pro ně připravil zajímavý program.

Do školy se po obědě nahrnula smečka tří štěňat a dvou dospělých fenek Border kolií, aby potěšila skupinu vybraných studentů a studentek. V aule školy bylo živo. Nejen, že si všichni užívali přítomnost štěňátek a mazlení s nimi, ale měli také řadu dotazů. Během programu se dozvěděli, jak se vlastně může pes stát canisterapeutem, jaké musí mít předpoklady, co všechno musí zvládnout nejen on, ale také jeho páníček. Studenti se aktivně zajímali i o to, kde se zkoušky dělají, co všechno se hodnotí. Nezůstalo jen u canisterapie. Bratrstvo psích tlapek je také vydavatelem knihy „Proč psi jezdí do práce“, a tak přišla řeč i na další důležitá psí povolání jako jsou policejní, vodicí, asistenční, pastevečtí, ale také pes záchranář, sportovec, apod. Všechny tyto profese mají svá specifika a v tomto duchu celá beseda probíhala.

Smečka pěti mazlíků však nezůstala jen za dveřmi auly. Když zamířila chodbou školy k východu, cestou zvládla zaujmout od pana ředitele, přes řadu pedagogů, dalších studentů, až po paní uklízečky. Loučení bylo opravdu emotivní. Všichni věděli, že už tato štěňátka neuvidí, protože za týden odjedou ke svým novým páníčkům.

Canisterapie s dospělými psy však nekončí a škola už plánuje nejen pro studenty, ale také pro pedagogy další setkání s tímto spolkem nadšenců.

V rámci svých aktivit navštěvuje Bratrstvo psích tlapek ZŠ, MŠ, domovy pro seniory, realizuje eventy pro veřejnost, zabývá se osvětou a prevencí zaměřenou na bezpečnou interakci dětí a psů. V Praze již tři roky spolupořádá se spolkem Spolu tudy z. s. příměstské tábory s canisterapií a školí témata jako např. Možnosti využití canisterapie v léčbě úzkostných poruch. Tyto přenášky nyní přizpůsobili pro střední školy a zaměřují se v nich také na karierové poradenství pro profese, které se bez přítomnosti cvičených psů specialisté neobejdou.

Velký dík patří zástupkyni ředitele Mgr. Soni Patočkové, která se postarala o organizaci a zabezpečení celého průběhu akci. A kdo ví, třeba zrovna na této škole budou mít v budoucnu i školního psa.

Na Facebooku školy najdete krátké video z této akce.