Stavíme budoucnost, aneb inspirujeme se přírodou

20. září 2023
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Petra Benešová, NF Řemeslo pomáhá
Stavíme budoucnost, aneb inspirujeme se přírodou

Někteří už mají jasno. Obkladačem, bagristou, štukatérem, zedníkem, podlahářem nebo …? Možná jen prozatím, ale třeba si už opravdu někdo vybral, čím by se jednou rád stal.

V sobotu 16. září 2023 proběhla v areálu Střední odborné školy a Gymnázia ve Starém Městě akce pod názvem Stavíme budoucnost, aneb inspirujeme se přírodou. Během celého dne se návštěvníků věnovala stovka řemeslníků, výrobců stavebních materiálů, pedagogů, studentů a učňů. Tématem III. ročníku edukativního a zábavného festivalu stavebních řemesel pro rodiny s dětmi, budoucí studenty profesních oborů a v neposlední řadě také pro laickou i odbornou veřejnost bylo zaměřeno na volbu povolání. Akci připravili Nadační fond Řemeslo pomáhá a Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město pod záštitou senátora Josefa Bazaly, radní Zlínského kraje Zuzany Fišerové a města Staré Město.

Organizátoři tohoto festivalu stavebních řemesel si kladou za cíl více přiblížit stavební obory a nadchnout žáky pro řemeslnou práci, která je v dnešní době čím dál víc žádána. „Do programu zapojujeme  studenty, pedagogy školy a přední výrobce stavebních materiálů. Na jednotlivých stanovištích zástupci firem představili své výrobky a technologie v hravé i edukační formě,“ sdělila Petra Benešová, spoluorganizátorka a ředitelka Nadačního fondu Řemeslo pomáhá.

Prezentovali se profese a učební obory nejen pro chlapce, ale také pro dívky. Osobní setkání s řemeslníky jako jsou kováři, klempíři, štukatéři, podlaháři, elektrikáři, výrobci dřevěných hraček a na druhé straně s marketéry, techniky, kreativci, designéry, obchodníky, strojaři atd. je to, co umožňuje blízký kontakt s jednotlivými řemesly, s lidmi, kteří je vykonávají, nebo se na ně učí.

Všichni odborníci na slovo vzatí připravili opět nové a neokoukané aktivity, které odrážejí moderní technologie a postupy ve stavebnictví. Mnozí ze vzdálených koutů republiky a nelitovali svého volného času, aby se věnovali dětem nové generace. Děti opět mohly vyzkoušet nově připravené řemeslné výzvy. “Desítku známých stanoviště doplnil poprvé štukatér, podlahář a kovář. U každého stanoviště kromě razítka získal i malou pozornost, a tak vesměs každému ani dvě ruce nestačily při odchodu domů. Během programu se mohli návštěvníci vydovádět v kreativní zóně a dětské venkovní herně plné kostek a kostiček,“ doplnila Petra Benešová.

Novinkou, která napomůže realizaci a rozvoj mezigeneračních dílen pro seniory, studenty a pedagogy, které již pravidelně od roku 2022 organizuje NF Řemeslo pomáhá a realizuje je ve spolupráci s učni a mistry odborného výcviku SOŠG Staré Město, bylo Kolo štěstí. Každý si za symbolických 50 korun odnesl praktický dárek a za splněné úkoly vysvědčení Stavebního mistra a medaili vyrobenou studenty SOŠG.