Startuje nový ročník soutěže ve sběru vysloužilého elektra Ekoedu

4. březen 2024
Soutěže a olympiády
Autor/ka článku: Markéta Kohoutková
Startuje nový ročník soutěže ve sběru vysloužilého elektra Ekoedu

Školy zapojené do projektu Zelená škola se mohou od března utkat v udržitelné soutěži ve sběru vysloužilých elektrozařízení Ekoedu. Společnost REMA Systém v novém ročníku soutěže rozšířila počet kategorií a poskytla školám více času pro sběr starého elektra, a to až do října. Vítězové získají tablety od partnera soutěže společnosti Vodafone Czech Republic.

V pátek 1. března 2024 odstartoval již sedmý ročník soutěže Ekoedu, kterou školáci dříve znali pod názvem EkoEDA. Soutěž zaměřenou na sběr vysloužilých elektrozařízení, baterií a akumulátorů pořádá společnost REMA Systém ve spolupráci se společností REMA Battery. Soutěž je určena školám zapojeným do projektu Zelená škola a její hlavní myšlenkou je vést děti a mládež k zodpovědnému nakládání se starým elektrem. „Soutěžit se letos bude nově ve třech kategoriích: mateřské plus základní školy, střední plus vysoké školy a speciální školy. Pro maximální férovost je kategorie mateřské a základní školy ještě navíc rozdělena na dvě podkategorie, a to na školy do 100 žáků a školy nad 100 žáků. Ve všech podkategoriích a kategoriích budou vyhlášena tři vítězná místa,“ uvádí Lýdia Stanková, manažerka marketingových projektů společnosti REMA Systém. Společnost zajišťuje sběr odpadních elektrozařízení po celé České republice.

Na vítězné školy čekají atraktivní výhry v podobě tabletů od partnera soutěže společnosti Vodafone Czech Republic, a. s. Soutěž bude probíhat až do 1. října 2024 a školy se do ní mohou zapojit i v jejím průběhu. Kompletní pravidla soutěže jsou k dispozici na webu www.rema.cloud v sekci Zelená škola.

Loni školy vysbíraly přes 32 tun odpadního elektra

V minulém ročníku soutěže odevzdali žáci a zaměstnanci zapojených škol 32 060 kilogramů vysloužilých elektrozařízení, baterií a akumulátorů. V kategorii mateřských škol si pomyslné zlato odnesli žáci Mateřské školy Dušníky, kde se vysbíralo v průměru 656 kilogramů odpadních elektrozařízení na žáka. „Rodiče našich žáků jsou skvělí. Když je požádáme o sběr vysloužilých elektrospotřebičů, hned se do něj rádi zapojí. Dětem se snažíme téma významu sběru starého elektra vysvětlit, pro ty mladší tříleté je to těžké téma, ale ty šestileté to už chápou,“ uvedla k soutěži Vladimíra Hejdová, ředitelka Mateřské školy Dušníky, právě tato škola se na čelních příčkách soutěže umístila již několikrát. 2. místo v kategorii Mateřský škol získala škola ze Zlínského kraje Mateřská škola Štítná nad Vláří – Popov, která odevzdala 23,353 kg elektroodpadu na žáka.

V kategorii základních, středních a speciálních škol vybojovala první příčku Základní škola a Mateřská škola Skorošice, jejíž žáci odevzdali ke sběru průměrně 230 kilogramů.

Zelená škola vzdělává hravou formou

Projekt Zelená škola aktuálně sdružuje už více než 560 subjektů, kterým společnost REMA Systém umožňuje zapojit se zcela bezplatně. Školy mohou pro své žáky využívat i certifikovaný vzdělávací program Odpad není k zahození, který kombinuje zábavné pracovní listy a online interaktivní hry. Děti se tak hravou formu učí o problematice recyklace elektroodpadů. Učitelé mohou díky kvalitní metodice program snadno aplikovat do výuky.