SŠNO Bystřice pod Hostýnem zabodovala na GRAND PRIX MOBITEX 2020

17. březen 2020
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jaroslav Pijáček
SŠNO Bystřice pod Hostýnem zabodovala na GRAND PRIX MOBITEX 2020

Ve dnech 26. – 29. února 2020 se konala výstava GRAND PRIX MOBITEX 2020 v rámci Mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX 2020. Studentská soutěžní přehlídka GRAND PRIX MOBITEX 2020 – sekce STUDENT, v níž studenti prezentovali výrobky, prototypy a modely z oblasti nábytku a bytových doplňků, byla vyvrcholením této výstavy. V hlavní soutěži GRAND PRIX MOBITEX – STUDENT vybojoval Ondřej Mikulec se svým výrobkem kufr – housle třetí místo.

V  soutěži se utkalo 85 autorů s 95 pracemi z vysokých a středních škol s celé České republiky. Téma letošního ročníku bylo zvoleno EXPERIMEN. Kritériem pro vystavení práce bylo zhotovení návrhu v měřítku 1:1. Naše škola vystavovala tři práce žáků oboru uměleckořemeslného zpracování dřeva a to práce Jakuba Skočdopole – společenský stolek s betonovou deskou, Václava Doláka – řezbovaný globus a práci Ondřeje Mikulce –  kufr – housle. Při hodnocení odbornou porotu zaujaly výrobky, které nejlépe splňovali kritérium originality, kreativity, progresivity, nekonvenčnosti a funkčnosti.

V hlavní soutěži GRAND PRIX MOBITEX – STUDENT vybojoval Ondřej Mikulec se svým výrobkem kufr – housle třetí místo, kde zúročil své zkušenosti houslisty a vytvořil originální obal na housle a jejich příslušenství, který může sloužit současně jako dekorace v interiéru i bytový doplněk. Výrobek je doplněn také taušírovanými fíčky. Taušírování je použito po stranách obalu.  Obal je jedinečný pro svůj výřez, který je podobný tomu u houslí, ve kterém je vsazeno madlo. Porota velmi ocenila celkový design obalu, propracování čalouněných prvků a zejména propojenost historického řemesla s designem obalu. Tato práce byla navržena v rámci předmětu maturitní projekt pod vedením Ing. Renaty Krejčové a zhotovena jako výstup praktické zkoušky pod vedením učitele odborného výcviku Radka Pluháčka.

Ceníme si toho, že můžeme vystavovat práce v měřítku 1:1, které jsou funkční a že výrobky našich žáků jsou schopné konkurence s výstupy studentů vysokých škol, které se zaměřují v rámci svých ateliérů na produktový a průmyslový design. Velmi cenná je i propojenost naší školy s UTB FMK Zlín a Mendelovou univerzitou Brno, což dokazujeme ve vzájemné spolupráci tvorby klauzurních prací. Na této výstavě jsme vzájemnou spolupráci prezentovali výrobkem toaletního stolku.

 

BcA. Jaroslav Pijáček

Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem