SOU Valašské Klobouky na odborných stážích v Budapešti

20. listopad 2023
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Pavel Hrabina
SOU Valašské Klobouky na odborných stážích v Budapešti

Žáci Středního odborného učiliště Valašské Klobouky měli i v letošním školním roce možnost vycestovat do zahraničí, a to díky programu Evropské unie Erasmus+. Dne 15. 10. 2023 odcestovala skupina 15 žáků a 2 pedagogů do Budapešti, kde strávili celkem tři týdny. Jednalo se o tři kuchaře, sedm automechaniků a zbytek tvořili žáci z oboru Veřejnosprávní činnost a Podnikání.

Kuchaři pracovali pro obrovskou cateringovou společnost na největším a nejmodernějším stadionu nejenom v Budapešti, ale i v celém Maďarsku. Jednalo se o Puskás Arénu, která má kapacitu až 67 000 diváků. Zde kuchaři připravovali zejména studenou kuchyni, jako jsou saláty, sendviče a různé finger food.  Denně připravili až 2 000 pokrmů, které nejčastěji směřovaly na letiště pro jednotlivé letecké společnosti. Přestože se jednalo o náročnou práci, naši žáci zde obstáli na výbornou, což nám potvrdil i manažer cateringové společnosti, který s nimi byl velmi spokojen.

Žáci z oboru Mechanik opravář motorových vozidel pracovali v různých autoservisech. Ve všech si naše žáky chválili a bylo nám řečeno, že se jedná o jedny z nejlepších stážistů, které zde kdy měli, na což jsme velmi pyšni. Zaměstnavatelé byli velmi překvapeni jejich odbornými znalostmi a pracovitostí.

Skupina pěti žáků z oboru Veřejnosprávní činnost a Podnikání pracovala pro maďarskou firmu, která se zaměřuje na pořádání kulturních akcí v Budapešti. Žáci zde získali mnoho nových pracovních zkušeností, ale i vědomostí, neboť měli možnost účastnit se několika vzdělávacích seminářů v anglickém jazyce.

Vendula T.: „Díky konferencím, kterých jsme se účastnili, jsme se naučili lépe komunikovat, poznali jsme spoustu zajímavých lidí, dokonce jsme se osobně setkali s ředitelkou Filmového festivalu ve Zlíně.“

Alois M.: „Na stáži v Budapešti se mi velmi líbilo, naučil jsem se tam hodně věcí, které určitě ještě v životě využiji.“

Během třítýdenního pobytu měli žáci možnost dokonale poznat hlavní město Maďarska. Společně jsme navštívili dominanty Budapešti: parlament, Budínský hrad a Rybářskou baštu.  Většina žáků navštívila i jedny z největších termálních lázní v Evropě, a to Széchényi lázně. Žáci měli po práci většinou volný program, který využívali k poznávání různých koutů Budapešti. Všichni vyzkoušeli místní specialitu – langoš. Ochutnali i zcela nové kombinace, které pro nás byly naprosto nezvyklé – např. smažený řízek a rýže, segedínský guláš s rýží a jablky nebo hranolky a sladké zelí.

Během pobytu si žáci rozšířili své odborné dovednosti, získali nové zkušenosti, prohloubili si znalosti v anglickém jazyce, ale především získali samostatnost a orientaci v cizí zemi.