SOŠ Luhačovice – Konečně můžeme znovu cestovat! A využíváme toho plnými doušky

28. duben 2022
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jana Šuráňová
SOŠ Luhačovice – Konečně můžeme znovu cestovat! A využíváme toho plnými doušky

Krásná jako kvítka na modranském džbánku. Takto poeticky se o modranské keramice zmiňuje Jaroslav Seifert. Nejen on patřil mezi její obdivovatele. Modranská majolika s bílou glazurou, která je bohatě dekorovaná především květinovými motivy, je součástí slovenské kulturní historie již několik  staletí. Od roku 2017 je zapsaná v Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví Slovenska. Jednotlivé vzory si keramičtí mistři předávají z generace na generaci, přičemž každý kus je ručně vyroben a dekorován. Je tak unikátním dílem, který nese rukopis svého tvůrce.

Jedinečnou možnost seznámit se s celým procesem výroby a vyzkoušet si přeměnu obyčejné hlíny v originální dílo mělo díky projektu Erasmus+ (2019-1-CZ01-KA102-060071) postupně 8 studentů oboru Design a tvorba keramiky, kteří strávili na jaře dva týdny přímo v keramické dílně v Modre na Slovensku.

Okouzlujících Benátek s návštěvou Sea Life, Verony a Lago di Garda si užilo 54 žáků s pedagogickým doprovodem v dubnových dnech.

A již jsme koupili 15 letenek s odletem do Portugalska dne 29. května pro 12 žáků oborů Management a marketingové komunikace, Informační služby a Kuchař-číšník na třítýdenní mobility, pro 2 žáky na celkem 92 dnů a 1 doprovodnou osobu – pedagoga. V Barcelos se budou stážisté odborně vzdělávat v rámci projektu Než se usadím, chci trochu poznat svět (2020-1-CZ01-KA116-077099).

A aby toho nebylo málo, tak 4 vyučující vyrazí na kurzy v odborné angličtině a CLIL v době letních prázdnin na Maltu (projekt Nové metody ve výuce, 2020-1-CZ01-KA102-077043).

Výhledově nás na podzim čeká znovu Portugalsko a tentokrát i Slovinsko.

Tyto možnosti máme díky tomu, že Střední odborná škola Luhačovice je držitelem Akreditace Erasmus+ v oblasti odborného vzdělávání, což umožňuje pravidelně realizovat zahraniční výjezdy až do roku 2027.